AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Zamyślona kobieta

Czy moskitiery są w ogóle potrzebne?

Polub ten wpis!

Moskitiery to rozwiązanie, które od dawna cieszy się popularnością w wielu domach na całym świecie. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed owadami, takimi jak choćby komary, muchy czy meszki, które mogą skutecznie uprzykrzyć przebywanie w domu. Zamykanie okien w celu ochrony mieszkania przed „inwazją” owadów, w czasie lata i późnej wiosny, zakłóca z kolei cyrkulację powietrza. W ostatnim artykule z cyklu tematycznego o moskitierach odpowiemy zatem na pytania: czy moskitiery są naprawdę niezbędne? Kiedy ich montaż jest konieczny, a kiedy można się bez nich obejść? Jakie czynniki wpływają na „za i przeciw” montażowi moskitiery?

Moskitiery a otoczenie budynku

Jednym z kluczowych czynników decydujących o konieczności montażu moskitier jest otoczenie, w jakim znajduje się nasz dom. Jeśli mieszkamy w pobliżu obszarów z dużą ilością zieleni, takich jak lasy, parki czy ogrody, a nawet „pasy zieleni” na osiedlach, będziemy zmagać się z dużą ilością owadów, które wiosną i latem staną się prawdziwym utrapieniem. Moskitiery stają się wtedy nieocenioną barierą, która chroni nas przed ich uciążliwą obecnością.

Orientacja okien względem stron świata

również odgrywa ważną rolę w decyzji o montażu moskitier. Okna skierowane na południe są najbardziej narażone na nagrzewanie (i długie „trzymanie” ciepła), co przyciąga owady. Montaż moskitier zapewni spokój i komfort, zwłaszcza podczas letnich wieczorów, kiedy owady są najbardziej aktywne.

Z myślą o alergikach

Dla osób cierpiących na alergie na pyłki roślin, moskitiery mogą okazać się rozwiązaniem, które ułatwi im funkcjonowanie. Wiosną i latem, kiedy kwitnie większość roślin, a w powietrzu unosi się potężna ilość pyłków (zwłaszcza, jeśli budynek otoczony jest zielenią), które mogą powodować katar, łzawienie oczu czy kichanie. Moskitiery wyposażone w specjalne siatki przeciwpyłkowe mogą skutecznie zatrzymać alergeny zewnątrz, pozwalając na swobodne wietrzenie pomieszczeń.

Kiedy moskitiery są opcjonalne, ale nie niezbędne?

W niektórych przypadkach montaż moskitier jest wart rozważenia, choć nie jest absolutnie niezbędny. Jeśli mieszkamy w obszarze o umiarkowanej liczbie owadów i nie zmagamy się z nimi każdego lata, można zastanowić się nad sensem montowania moskitiery. Jeśli jednak przynajmniej jeden z domowników ma alergię na pyłki roślinne, warto w moskitierę zainwestować. Podobnego wyboru warto dokonać, jeśli w rodzinie jest małe dziecko – „zbłkane”” pszczoły czy osy, mogą stanowić zagrożenie dla kilkulatka, który przecież nie jest przez cały czas w zasięgu wzroku rodziców.

Moskitiery nie są konieczne

jeśli mieszkamy w obszarze miejskim o niewielkiej ilości zieleni i małej liczbie owadów, a żaden z domowników nie cierpi na alergie. Również posiadacze mieszkań z wystawą północną okien, gdzie owady nie stanowią dużego problemu nawet w najcieplejsze dni, mogą zrezygnować z moskitier.

Aby podjąć decyzję odnośnie montażu moskitiery, warto nie tylko uwzględnić powyższe wskazówki, ale także przypomnieć sobie poprzednie sezony wiosna-lato. Jeśli co roku byliśmy zmuszeni do kupowania nieestetycznych „lepów” na owady, montowaliśmy urządzenia odstraszające w gniazdkach elektrycznych, a owady i tak dawały się nam we znaki – warto rozważyć zakup moskitiery. Osłony te mogą znacznie poprawić komfort życia, zwłaszcza tam, gdzie obecność owadów jest nieunikniona. Z kolei dla alergików są one niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które ochroni ich przed nadmierną ilością pyłków roślinnych, przedostających się do mieszkania. Jeśli jednak nasze doświadczenie wskazuje, że w poprzednich latach nie musieliśmy zmagać się z owadami, montaż moskitiery może być po prostu opcjonalny.

Estetyczne wnętrze z wykorzystaniem moskitiery?