AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Czyszczenie żaluzji

Pielęgnacja osłon okiennych na co dzień

Polub ten wpis!

Osłony okienne każdego dnia narażone są na działanie czynników zewnętrznych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich wygląd i estetykę. W tym artykule podpowiadamy, jak w łatwy, szybki i tani sposób zadbać o rolety oraz żaluzje w naszych domach.

Pielęgnacja rolet w kuchni i łazience

Kuchenne oraz łazienkowe osłony okienne ulegają zabrudzeniu szybciej niż te w salonie czy sypialni. Pryskający podczas gotowania tłuszcz, para wodna oraz drobinki brudu osiadają na lamelach żaluzji czy też na powierzchni tkaniny, z której wykonano roletę. Wbrew pozorom czyszczenie osłon okiennych w tych wnętrzach nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych metod usuwania różnego typu zabrudzeń:

  • rolety materiałowe, na których znajdują się tłuste plamy można wyczyścić przy użyciu miękkiej gąbki lub szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub odrobiny octu;

  • żaluzje drewniane lub aluminiowe wystarczy przetrzeć suchą ściereczką z mikrofibry;

  • gdy na powierzchni osłony okiennej pojawił się grzyb, należy działać natychmiastowo, ale bez użycia silnych środków chemicznych, które mogłyby odbarwić tkaninę; zaleca się zastosowanie roztworu wody z płynem do naczyń lub delikatnym proszkiem do prania; ślady po pleśni bez problemy można usunąć szczoteczką z miękkim włosiem.

Czyszczenie „salonowych” osłon okiennych

Największym wrogiem rolet w salonie, sypialni czy biurze jest kurz. Często wystarczy odkurzyć powierzchnię rolety za pomocą miotełki lub odkurzacza. Natomiast do usunięcia niewielkich zabrudzeń można wypróbować zwykłą gumkę do ścierania.

Niezwykle efektowne rolety rzymskie zwykle wykonane są z tkanin przeznaczonych do czyszczenia ręcznego lub w pralce. Należy wówczas nastawić program do prania delikatnych materiałów i nie przesadzić z ilością detergentu. Zaleca się również wyłączenie opcji wirowania. Wyprany materiał najlepiej wysuszyć „na płasko”.

Kilka wskazówek:

  • czyszczenie rolet na mokro najlepiej wykonać w słoneczny dzień

  • roletę materiałową po umyciu należy pozostawić rozwiniętą, aby mogła swobodnie wyschnąć

  • odkurzone żaluzje drewniane warto dodatkowo przetrzeć suchą szmatką z odrobiną płynu nabłyszczającego do drewna

  • żaluzje aluminiowe powinno się czyścić na sucho – nadmiar wody może sprawić, że lamele zaczną matowieć.

W kwestii pielęgnacji osłon okiennych ważna jest systematyczność. Na nieczyszczonej powierzchni rolet z czasem może pojawić się gruba warstwa kurzu, zabrudzenia z sadzy (szczególnie w okresie grzewczym), a nawet pleśń. Wszystkich zabrudzeń pozbędziemy się za pomocą letniej wody i delikatnych środków chemicznych.

Uwaga: zbyt częste czyszczenie rolety na mokro może mieć niekorzystny wpływ na strukturę materiału. Zatem aby uniknąć nieestetycznych odbarwień, zacieków i zniekształceń tkaniny, stosujmy wyłącznie nieinwazyjne metody czyszczenia.

Roleta wewnętrzna jako dekoracja okna
Rolety okienne do wnętrz w stylu rustykalnym