AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Ciemne plisy w dwóch oknach

Plisy – ekologiczny wybór i energooszczędny?

Polub ten wpis!

Plisy okienne, dzięki swojej wszechstronności i nowoczesnemu designowi, cieszą się dużą popularnością wśród dekoracji okiennych. Wraz z postępem technologicznym, niemal z każdym rokiem plisy zyskują na funkcjonalności, ale nie tylko. Ale czy dzięki temu są one rzeczywiście ekologiczne? I czy prawdą jest, że współczesne plisy mają wpływ na oszczędzanie energii? W dzisiejszym artykule analizujemy wpływ plis okiennych na środowisko, uwzględniając produkcję, materiały oraz długoterminowe korzyści ekologiczne. A także – energetyczne!

Materiały, z jakich wykonane są plisy

to często:

  • Tkaniny pochodzące z recyklingu, które redukują ilość odpadów i zapewniają drugie życie wykorzystywanym podczas produkcji surowcom.
  • Materiały organiczne takie jak bawełna organiczna czy len, zmniejszają konieczność korzystania ze środków chemicznych i substancji sztucznych, wykorzystywanych w procesie produkcji.
  • Bambus, który jest biodegradowalny sprawia, że wykonane z niego plisy są ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych materiałów.

Energooszczędność

Plisy okienne mogą przyczynić się do oszczędności energii w domu. W okresie letnim, mogą pomagać w utrzymaniu chłodzenia pomieszczeń, redukując zużycie energii na klimatyzację. W zimie natomiast, mogą wspomagać izolację cieplną, co przekłada się na mniejsze zużycie energii na ogrzewanie.

Plisy są zazwyczaj konstruowane w taki sposób, że tworzą warstwę powietrzną pomiędzy tkaniną (lub innym materiałem) a szybą okienną. Ta warstwa powietrza działa jako izolator termiczny, co przyczynia się do utrzymania stabilnej temperatury wewnątrz pomieszczenia.

Warto zauważyć, że właściwości izolacyjne nowoczesnych i wciąż udoskonalanych plis, wynikają z kilku czynników:

1. Luftowanie: struktura plis tworzy zakamarki, w których zatrzymuje się powietrze. A to ułatwia zatrzymanie ciepła w pomieszczeniu, gdy na zewnątrz panują niższe temperatury.

2. Materiały izolacyjne: coraz większa grupa producentów stosuje specjalne tkaniny lub warstwy materiałów, które mają właściwości termiczne, dodatkowo zwiększając izolacyjność plis.

3. Warstwy podwójne lub potrójne: niektóre plisy są konstruowane z warstwami podwójnymi lub potrójnymi, co zwiększa efektywność izolacyjną, umożliwiając lepszą ochronę przed utratą ciepła.

Warto jednak pamiętać, że skuteczność izolacyjna plis może się różnić w zależności od modelu, rodzaju tkaniny czy konstrukcji. Dokładne informacje dotyczące izolacyjności konkretnej marki, można uzyskać kontaktując się z producentem.

Trwałość i brak konieczności częstej wymiany plis

Plisy okienne, wykonane z wytrzymałych materiałów, charakteryzują się długą żywotnością. Ich trwałość przekłada się na mniejszą konieczność częstej wymiany, co w dłuższej perspektywie redukuje ilość odpadów i wpływa pozytywnie na środowisko.

Przed dokonaniem zakupu warto skontaktować się z producentem i dopytać o materiały, z których wykonywane są plisy, a także poinformować ekspertów odnośnie naszych oczekiwań. Przed montażem plis należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak choćby pomieszczenia, w których chcemy wykorzystać plisy, a także wystawę okienną względem stron świata.

Plisy okienne coraz częściej wykonywane są z ekologicznych materiałów i mogą być znakomitym wyborem dla tych, którzy dążą do ekologicznego stylu życia. Warto jednak zawsze sprawdzać praktyki producentów i dopytywać o wykorzystane materiały, a także o sposób wykonania poszczególnych plis.

Pomieszczenia biznesowe i plisy
Estetyczna i funkcjonalna łazienka dzięki odpowiednim osłonom okiennym