AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Szare żaluzje aluminiowe 25cm

Żaluzje aluminiowe – modne i ekologiczne!

Polub ten wpis!

Żaluzje aluminiowe od lat cieszą się dużą popularnością i są jednymi z najczęściej wybieranych dekoracji okiennych (choćby z uwagi na stosunkowo niski koszt, w porównaniu z innymi osłonami okiennymi). Jednak wiele osób uważa, że wybór ten nie jest dobrą opcją i porównują go do plastiku, który nie jest biodegradowalny i przyczynia się do zaśmiecania i zatruwania środowiska naturalnego. Warto jednak zauważyć, że aluminium jest materiałem łatwo przetwarzalnym. Zużyte lub uszkodzone żaluzje aluminiowe, nie skończą zatem na wysypisku, lecz otrzymają „nowe życie” po przetworzeniu ich na inny produkt.

Żaluzje aluminiowe – produkcja i trwałość

Proces produkcji żaluzji aluminiowych, podobnie jak w przypadku wielu innych produktów, ma pewien wpływ na środowisko. I choć producenci coraz częściej jednak wykorzystują technologie pozwalające na niższe zużycie energii, to produkcja aluminium uwalnia do atmosfery dużą ilość dwutlenku węgla. Z drugiej jednak strony – dane z 2018-ego roku wskazują, że Polska była krajem, który w tym właśnie roku poddał recyklingowi ponad 80% materiałów wykonanych z aluminium. Posiadamy infrastrukturę, która umożliwia nam przetwarzanie „zużytego” aluminium na nowe produkty, co ogranicza produkowanie go od podstaw.

Warto też zaznaczyć, że współczesne żaluzje aluminiowe są trwałe i odporne na uszkodzenia, co w efekcie pozwala na korzystanie z nich przez długie lata. Łatwo jest także utrzymać je w czystości, a ich funkcjonalność pozwala na wykorzystanie ich w niemal każdym oknie (przynajmniej o tradycyjnych kształtach). Oczywiście dodatkową zaletą jest ich bogata gama kolorystyczna, która pozwala na dopasowanie żaluzji do każdego rodzaju wnętrza.

Żaluzje aluminiowe charakteryzują się niskimi wymaganiami konserwacyjnymi. Nie wymagają częstego malowania (producent dostarcza je w kolorze wybranym przez Klienta) ani specjalnych środków pielęgnacyjnych, co przekłada się na ograniczenie użycia substancji chemicznych. Niektóre modele żaluzji aluminiowych są wykonane z wodoodpornych materiałów, co przekłada się na dłuższą żywotność i redukcję konieczności wymiany w wyniku zniszczeń spowodowanych wilgocią.

A co dzieje się ze starymi żaluzjami aluminiowymi?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ekologiczność żaluzji aluminiowych jest ich zdolność do recyklingu. Aluminium jest jednym z najbardziej skutecznie i bezstratnie poddawanych temu procesowi materiałów. I, jak wspomnieliśmy już wcześniej, w naszym kraju rzeczywiście ogromna większość produktów wykonanych z aluminium, zostaje poddana recyklingowi. Nie musimy się zatem obawiać, że nasze żaluzje będą w przyszłości negatywnie wpływały na środowisko naturalne, „kończąc” na wysypisku,

Żaluzje aluminiowe mogą być uważane za ekologiczny wybór ze względu na ich zdolność do recyklingu, trwałość, niskie wymagania konserwacyjne oraz potencjał korzystania z energii odnawialnej w procesie produkcji. Jednak ważne jest, aby zawsze dopytać u źródła (czyli u producenta dekoracji okiennych) czy oferowane przez daną firmę żaluzje aluminiowe są np. wodoodporne, a także czy istnieje możliwość bezproblemowego przekazania ich produktu do recyklingu.

Dekoracje okienne w przestrzeniach komercyjnych
Eko-przyjazne materiały dla nowoczesnych wnętrz