AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Ciemne plisy w dwóch oknach

Zanim kupisz plisy…

Polub ten wpis!

Plisy to estetyka i funkcjonalność, a także idealny wybór do okien o nietypowym kształcie – w tym okręgu czy trapezu.  Co więcej, dzięki swojej niestandardowej budowie, umożliwiają zasłanianie wybranej części okna (całej szyby, góry, dołu, lub… środka). Nie są to jednak osłony okienne pozbawione wszelkich wad. Warto zatem wiedzieć na co zwrócić uwagę, przed wymianą dotychczasowych dekoracji na nowe plisy.

Rozmieszczenie okien

jest kwestią absolutnie kluczową, jeśli zastanawiamy się nad montażem plis. Nawet te najciemniejsze i wykonane z mocnego materiału, nie zapewnią nam odpowiedniej ochrony przed słońcem, jeśli nasze okna wychodzą na wschód czy południe. O ile zaciemnią one pomieszczenie, o tyle nie zatrzymają letniego żaru, który bardzo szybko ogarnie całe wnętrze. Oczywiście przy wykorzystaniu klimatyzacji problem nagrzewania zostanie zniwelowany, a  ciemny kolor osłon poradzi sobie z zablokowaniem promieni słonecznych. Warto jednak pomyśleć, czy takie rozwiązanie będzie nam odpowiadało jesienią i zimą. Całkowite zwinięcie plis pozbawi nas prywatności (chyba, że mieszkamy w ogrodzonym domu lub w lokalu na wysokim piętrze, którego okna znajdują się w dużej odległości od okien sąsiadów). Jeśli mieszkamy na parterze w bliskiej odległości chodnika lub w bloku, w którym z jednego mieszkania bez trudu można „zerknąć” do sąsiada, zasłanianie szyb okaże się koniecznością. Tymczasem zestawienie ciemnych plis z aurą jesieni czy zimy może sprawić, że w naszym mieszkaniu będzie panował nieprzyjemny półmrok. Choć można z tego problemu w pewien sposób „wybrnąć”, łącząc ze sobą (na jednym oknie) dwa rodzaje plis w różnych kolorach (co przedstawiamy na ostatnim zdjęciu w galerii poniżej).

Jeśli jednak tego rodzaju rozwiązanie nie wydaje nam się optymalne, lepiej zrezygnować z plis na rzecz innej dekoracji okiennej.

Rodzaj materiału i kolorystyka

Na rynku dostępne są plisy wykonane z różnych materiałów – takich jak tkanina, papier, materiały kompozytowe i wiele innych. Te wyprodukowane z tkanin są trwałe i łatwe w czyszczeniu, ale z pewnością ich cena będzie wyższa, niż plis na przykład papierowych. Fakt, papier jest tani i ekologiczny, ale łatwo go uszkodzić, nie wspominając o niemożliwości czyszczenia go „na mokro”.

Dobrym pomysłem jest zdanie się na pomoc specjalisty – producenta dekoracji okiennych, który może zaprezentować nam różne materiały i wyjaśnić, jakie są między nimi najistotniejsze różnice. U producenta zyskamy także możliwość zapoznania się z kolorystyką plis i ewentualnymi wzorami, które zostaną na materiale nadrukowane.

Kolorystyka rolet plisowanych zamawianych u producenta ma jeszcze jedną zaletę – jest dostępna w naprawdę szerokiej gamie! Bez trudu można zatem dopasować barwę rolet plisowanych, do kolorystyki wnętrza.

Plisy dostępne są w większości marketów budowlanych – w różnych cenach, kolorach i rozmiarach. Jednak najlepiej jest zakupić rolety plisowane na wymiar. Dzięki temu będą one idealnie pasować do okien, a ich „awaryjność” obniży się praktycznie do zera. U producenta uzyskamy szczegółowe informacje o sposobie dbania o plisy i, co równie ważne, nie będziemy musieli martwić się kwestią montażu. Rolety plisowane zamocuje w naszych oknach wykonawca.

Przed zakupem plis należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak rozmiar okna, rodzaj materiału, kolor i wzór oraz jakość wykonania. Wybór odpowiednich plis może znacznie poprawić wygląd i funkcjonalność pomieszczenia, a dobrze przemyślany wybór sprawi, że będziemy zadowoleni z zakupu przez wiele lat.

Trend dekoracji okiennych w roku 2022
Plisy - warto czy nie warto?