AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Plisy białe w dwóch oknach

Osłony okienne dla różnych okien

Polub ten wpis!

Problem, który poruszymy w dzisiejszym artykule, dotyczy osób mieszkających w blokach lub domach wolnostojących, w których okna mają różną wystawę. Dekorowanie ich wszystkich taką samą osłoną, może okazać się niepraktyczne. O tym, jak wystawa okien wpływa na nasłonecznienie i nagrzewanie się wnętrza, wspominaliśmy we wpisach na naszym blogu (wystawa okna a dobór osłony). Dziś jednak zajmiemy się konkretnymi przykładami i podpowiemy, jakie dekoracje wybrać dla poszczególnych pomieszczeń, jeśli mają one okna skierowane na różne strony świata.

Rolety materiałowe i rzymskie

to jedne z nielicznych osłon okiennych, które sprawdzą się w niemal każdych warunkach. Te dekoracje można zamontować  w oknach z wystawą na wszystkie strony świata, pod warunkiem, że jeśli w naszym mieszkaniu lub domu posiadamy okna z wystawą na wschód i/lub południe, zamontowane w tych konkretnych oknach rolety materiałowe, powinny być podgumowane. Z kolei rolety rzymskie – wykonane z grubszego i bardziej zaciemniającego materiału. Dzięki temu obie dekoracje skuteczniej ochronią wnętrze przed nagrzaniem, a promienie słoneczne zostaną rozproszone. Wszyscy, którzy obawiają się eksperymentowania z różnymi osłonami okiennymi, mogą zamówić rolety nawet w tym samym kolorze – istotne jest, by poinformować producenta, że część okien wymagać będzie wykorzystania  rolety  zaciemniającej.

A co w sytuacji, gdy okna mają wystawę na wschód i północ? W tej sytuacji w oknach z wystawą na wschód warto zamontować rolety podgumowane (lub grubsze rolety rzymskie), natomiast w oknach „północnych” rolety transparentne (przepuszczające dużą ilość światła słonecznego). Dzięki temu w okresie jesieni i zimy, nawet w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na północ, nie będzie panować przygnębiający mrok.

Kiedy konieczne jest wykorzystanie różnych osłon okiennych

Wszyscy, którzy nie są zwolennikami rolet, a ich mieszkanie/dom ma okna z wystawą na różne strony świata, mogą skorzystać z dwóch różnych dekoracji okiennych, ale np. utrzymanych w tej samej kolorystyce. Okna „wschodnie” lub „południowe” można osłonić żaluzjami drewnianymi, z kolei te z wystawą na zachód i północ – funkcjonalnymi plisami. Ważne, by okna szczególnie narażone na nadmiar promieni słonecznych, zabezpieczyć przed nagrzaniem, z kolei te, które mają najmniejszy kontakt z ciepłem (okna „północne”) zasłaniać jasnymi i delikatnymi dekoracjami (takimi, jak choćby wspomniane plisy).

Różne strony świata, a rolety dzień-noc

Rolety dzień noc, dzięki swojej konstrukcji, mogą być z powodzeniem wykorzystane – bez względu na wystawę danego okna. Należy jednak pamiętać, by okna z wystawą na wschód i południe, chroniły rolety dzień noc o ciemniejszych „pasach”, które zablokują nadmiar światła. Z kolei w oknach z wystawą na północ, sprawdzą się rolety dzień-noc, których poszczególne pasma są jasne (białe, kremowe czy w odcieniach subtelnej szarości).

Rolety zewnętrzne

To rozwiązanie, które sprawia, że dekoracje okienne w oknach mogą być dokładnie takie, jakich życzy sobie właściciel mieszkania czy domu. Rolety zewnętrzne montuje się wówczas tylko w oknach, które w okresie wiosny i lata mogą sprawiać kłopot (przepuszczają zbyt dużą ilość promieni słonecznych i powodują szybkie nagrzewanie się pomieszczenia). W tej sytuacji rolety zewnętrzne stanowią prawdziwą zaporę przed przegrzaniem, podczas gdy w czasie jesieni czy zimy, mogą pozostać uniesione – a w oknach królować będą dowolne dekoracje.

Różne okna i różne rolety - wschód i południe
Osłony okienne na miarę XXI-ego wieku