AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Friends

Przyjaciele – kultowy serial, świetna inspiracja!

Polub ten wpis!

„Friends” (czyli po prostu „Przyjaciele”) to tytuł, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Ten sitcom pojawił się na srebrnych ekranach w 1994 roku i podbił serca widzów na całym świecie, którzy śledzili losy tytułowych przyjaciół przez całe 10 lat. Całość kręcona była przy udziale publiczności w studiu i tym samym wymagała odpowiedniej scenografii (często ustawianej od podstaw – co oczywiście trwało),  I chociaż zdarzało się, że widzowie wychwytali w niej różne nieścisłości (jak np. tajemnicze okno kuchenne Monici, za którym raz widać było cegły, raz panoramę miasta, a innym razem… dykty?) to trzeba przyznać, że twórcy robili co mogli, by zachować spójność i konsekwencję na planie. A czasem wręcz dorzucali od siebie małe żarty, które wychwycić można było dopiero po naprawdę intensywnym śledzeniu tego, co działo się w tle akcji. Najbardziej znanym tego typu szczegółem jest chyba tabliczka wisząca na drzwiach  w mieszkaniu Chandlera i Joeya, na której napisy/rysunki, zmieniały się w każdym odcinku (choć rzadko wykorzystywane były jako element fabuły – np. do zanotowania numeru telefonu czy daty jakiegoś spotkania).

Friends

Od lewej: Chandler, Rachel, Ross, Monica, Joey, Phoebe

Inspiracja na wielu płaszczyznach

Wielu widzów tak pokochało „Przyjaciół”, że zaczęło inspirować się niemal wszystkim, co wiązało się z serialem. W latach 90-tych kobiety podczas wizyt u fryzjera zamawiały ścięcie włosów „Na Rachel”, a rozwiązania aranżacji mieszkania Monici chętnie były powielane. Salon połączony z kuchnią faktycznie urządzony był niezwykle praktycznie i lśnił czystością (choć to głównie za sprawą swoistej nerwicy natręctw właścicielki lokum, która meble ustawiała ze zgodnością co do centymetra). Zdawałoby się, że zagorzali fani serii, którzy przez lata śledzili kolejne wydarzenia łączące całą szóstkę przyjaciół, bez trudu odpowiedzą na pytania z zakresu scenografii. Przecież większość odcinków prezentowała nam zaledwie trzy wnętrza! Były to oczywiście:

  • mieszkanie Monici i Rachel
  • mieszkanie Chandlera i Joey’a
  • kawiarnia Central Perk

Przywołując wspomnienia z „Przyjaciół” bez trudu określimy układ tych pomieszczeń, a nawet ustawienie mebli – stołów, kanap, foteli. Ale co z osłonami okiennymi?

Rolety materiałowe

wykorzystane są zarówno w kawiarni Central Perk, jak i w mieszkaniu zajmowanym przez Monicę i Rachel. Ale czy rzuciły się Wam one w oczy? Jako tło mogły zostać przez wielu widzów całkowicie zignorowane, ale już duże okno w salonie wspomnianej dwójki, jest tłem dosyć istotnym. Widać przez nie taras przylegający do mieszkania (na którym czasem pojawiają się bohaterowie), a także blok z przeciwka (zwłaszcza mieszkanie należące do „Ugly Naked Guy”, czyli w dowolnym tłumaczeniu: Brzydkiego Golasa; jest on od czasu do czasu obiektem zainteresowania całej naszej szóstki). Zdawałoby się zatem, że doskonale będziemy kojarzyć zasłonę w tym konkretnym oknie.  Pamiętacie? Nie? No to podpowiemy:

Rolety rzymskie pozostały na miejscu nawet po zamianie mieszkań, do którego doszło pomiędzy Rachel i Monicą a Chandlerem I Joeyem, w wyniku przegranego przez dziewczyny zakładu. I trzeba przyznać, że przy takiej powierzchni, rolety rzymskie wydają się świetnym rozwiązaniem. W „zaczarowanym” oknie kuchennym widać z kolei zwyczajne rolety materiałowe – ta strona planu zdjęciowego miała więcej szczęścia, niż zmieniające się za oknem tło 😉

Warto też zajrzeć do kawiarni Central Perk! Tu królują tradycyjne rolety materiałowe, widoczne we wszystkich oknach (łącznie z tymi w drzwiach wejściowych):

A żaluzje?

Wcale nie są na przegranej pozycji! To właśnie żaluzje aluminiowe zdobią okna mieszkania Chandlera i Joeya. Trafny wybór – są łatwe w obsłudze i czyszczeniu, idealne do lokalu zajmowanego przez dwóch młodych mężczyzn, którzy niekoniecznie przykładają wagę do utrzymania wszystkiego w nienagannym porządku. Zresztą bądźmy szczerzy – pod tym względem chyba nikt nie dorównuje Monice! 😉

Żaluzje zamontowane są także w oknach Phoebe (zgodnie z charakterem bohaterki, są to ekologiczne żaluzje drewniane) oraz w oknie mieszkania Rossa (które przejął on po wspomnianym już Brzydkim Golasie):

Oko do detali

Twórcom kultowej serii trzeba przyznać, że mieli świetne oko do detali, a poszczególne pomieszczenia projektowali w zgodzie z cechami bohaterów. Miłośniczka zwierząt, środowiska naturalnego i wszystkiego, co niepowtarzalne (Phoebe) nie mogłaby chyba znieść żaluzji innych, niż drewniane. Mająca obsesję na punkcie czystości i bycia gospodynią idealną Monica, w swoich oknach powiesiła piękne rolety rzymskie. Chandler i Joey, a także Ross, postawili na wygodę – żaluzje aluminiowe. I choć podczas kręcenia serialu zdarzały się scenograficzne wpadki, o których wspomnieliśmy wcześniej, to trzeba przyznać – jak na warunki sitcomu, osoby odpowiedzialne za aranżację spisały się świetnie. I trudno się dziwić, że do dzisiaj publikowane są w sieci szczegółowe plany pomieszczeń poszczególnych bohaterów, ze skrupulatnie rozrysowanymi detalami: ustawieniem mebli, rodzajem wykładzin czy różnego rodzaju ozdób (stojących na szafkach bądź powieszonych na ścianach). Postanowiliśmy zatem dorzucić swoje trzy grosze i zwrócić uwagę na to, co nam najbliższe – na osłony okienne 🙂

A jak Wy wspominacie „Przyjaciół”? Dajcie nam znać na naszym profilu na Facebooku!

HIMYM - dekoracje okienne
Żaluzje poziome a serial "Dexter"