AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

HIMYM - plakat

HIMYM – dekoracje okienne

Polub ten wpis!

Pozostajemy w klimatach sitcomowych, a dzisiaj przyjrzymy się dekoracjom okiennym w „How I Met Your Mother” (czyli „Jak poznałem Waszą matkę”). To serial, który zadebiutował 19-ego września 2005-ego roku i… wzbudził nieco kontrowersji. Widzowie, którzy swoją młodość spędzili na oglądaniu „Przyjaciół”, uważali „HIMYM” za wtórny. Ot młodsi, którzy „nie załapali się” na erę „Friends”, otrzymali jego odpowiednik. Trzeba jednak przyznać, że choć podobieństw rzeczywiście jest sporo (od wieku głównych bohaterów, których losy przyszło nam śledzić przez lata, po lokalizację – Nowy Jork), tak wiele wskazać można różnic. Osobowości Teda, Barneya, Marshalla, Lily i Robin, początkowo mogą wydawać się kalkami Rossa, Joeya i reszty paczki z Central Perk, jednak z czasem możemy zauważyć więcej różnic, niż podobieństw. I pewnie gdyby nie finał serialu, który był tak absurdalną pomyłką, że na wydaniach DVD został on zmieniony przez twórców serii, to o „HIMYM” można by wypowiadać się raczej ciepło.

No dobrze, ale jak to wszystko ma się do dekoracji okiennych? Spokojnie, już przechodzimy do tego, co dla nas (jako producenta osłon okiennych) jest najważniejsze 😉 I choć scenografowie nie napracowali się na planie tak bardzo, jak w przypadku „Przyjaciół” (przynajmniej w kwestii osłon widocznych w oknach), to jednak warto zwrócić uwagę na ich dobór.

HIMYM - plakat

Na głównej scenie królują żaluzje!

Choć akcja serialu toczy się w wielu różnych miejscach, to jednak najczęściej obserwujemy bohaterów w pubie MacLaren’s i w mieszkaniu, w którym „panem domu” jest Ted Mosby. Wraz z nim mieszkają zresztą Lily i Marshall (para, która „na swoje” przenosi się dopiero po latach). Siłą rzeczy interakcje bohaterów obserwujemy zatem głównie u Teda. I właśnie tutaj absolutnie dominują żaluzje poziome. W salonie, łazience i sypialniach, właśnie ta dekoracja zasłania okna. Skąd taki wybór? Możemy tylko spekulować, ale jakby nie patrzeć:

  • żaluzje są wyjątkowo praktyczne i łatwe w czyszczeniu;
  • ich kolorystyka może nadać wnętrzu przytulności;
  • zamontowane w oknach salonu i łazience żaluzje drewniane, „współgrają” ze światopoglądem Marshalla (aspirującego do roli prawnika walczącego o środowisko).

Czy faktycznie nasze przypuszczenia są słuszne? A może wybór scenografów to przypadek? Pewnie się już nie dowiemy. Niemniej jednak, w naszej ocenie, postawienie na żaluzje było strzałem w dziesiątkę! Dzięki nim cała aranżacja wnętrza wydaje się bardziej spójna. Gdyby tylko scenarzyści również zadbali o spójność w… Dobrze dobrze, już wracamy do tematu 😉

Nowoczesne wnętrze i verticale

Niewątpliwym „asem” w „Jak poznałem Waszą matkę” jest postać Barneya Stinsona. Choć niektórzy uważają go za narcystycznego, niepoprawnego wręcz optymistę i manipulatora, to jednak zdobył on sympatię wielu Widzów. Gdyby tylko wszyscy potrafili za pomocą prostego „Gdy czuję się smutny – przestaję. I czuję się bosko.” (przekład dość frywolny), życie byłoby niewątpliwie prostsze. Jednak Barney, poza nietuzinkową osobowością, wykazuje również umiłowanie do STYLU (co wyraża choćby poprzez noszenie garniturów – dzień w dzień). Nic zatem dziwnego, że i jego mieszkanie po prostu musi być stylowe! Jak osiągnąć znakomity efekt? Nowoczesność i żaluzje pionowe, czyli verticale! Warto przy tej okazji wspomnieć, że ten rodzaj osłony okiennej zdobi także wnętrze gabinetu Barneya.

HIMYM – żaluzje w dowolnej postaci

Podobnie jak w przypadku analizowanego przez nas serialu „Dexter”, tak i w „How I Met Your Mother”, na planie królują żaluzje. Osoby odpowiedzialne za scenografię po prostu postawiły na te właśnie dekoracje pionowe i poziome. Z jednej strony uniwersalne, a z drugiej – potrafiące doskonale współgrać z kolorowymi osobowościami bohaterów (zwłaszcza Barneya).

Lily i Marshall

W naszej ocenie – wybór był trafny, choć zdecydowanie więcej inspiracji (oczywiście naszym zdaniem) dostarcza jednak plan zdjęciowy „Przyjaciół”. A jaka jest Wasza opinia? Podzielcie się nią na Facebooku!

Osłony okienne w „Powrocie do przyszłości”
Przyjaciele - kultowy serial, świetna inspiracja!