AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Białe rolety kasetkach

Rolety materiałowe – wszystko, co warto wiedzieć

Polub ten wpis!

Rolety materiałowe w kasetkach są jednymi z najpopularniejszych i najdłużej dostępnych na rynku osłon okiennych. Mimo to, wiele osób posiadających je w swoich mieszkaniach, tak naprawdę nie wie jak prawidłowo z nich korzystać. Fakt – ich użytkowanie jest stosunkowo proste i może się sprowadzać do „Pociągnij za sznurek”, ale istnieją sytuacje, w których tego rodzaju myślenie może skutkować uszkodzeniem rolety.

Nie tylko łańcuszek

Szarpiąc za łańcuszek odpowiedzialny ze sterowanie roletą, możemy (prędzej czy później) doprowadzić do jego zerwania. To jeszcze nie katastrofa i istnieje nawet możliwość samodzielnej naprawy – sklejenie go w miejscu pęknięcia dobrze wiążącym klejem do tworzyw sztucznych. I, oczywiście, ostrożniejsze użytkowanie go w przyszłości. Jednak zwijanie i rozwijanie rolety zawsze powinno być subtelne, z uwzględnieniem pozycji okna. Wiele rolet materiałowych wyposażonych w „prowadnice” pomiędzy roletą a szybą, może się odkształcić, jeśli czynność tę wykonujemy przy uchylonym oknie. Należy to robić przy oknie zamkniętym lub otwartym. Regularne rozwijanie/zwijanie rolety przy oknie nachylonym do wewnątrz, to błąd. Niestety jest to również najczęstszy sposób na doprowadzanie do wnętrza świeżego powietrza. Jesienią i zimą mało kto otwiera okno na oścież, z kolei latem może być to niemożliwe z uwagi na owady, chętnie wykorzystujące szeroko otwarte okno (chyba, że zabezpieczone jest moskitierą). Efekt? Odkształcanie się materiału, który może z czasem nawet częściowo „wypadać” z prowadnic. Warto mieć to na uwadze i prawidłowo korzystać z rolety, by uniknąć tego rodzaju uszkodzenia.

Plamy i odbarwienia

Rolety materiałowe łatwo utrzymać w czystości, pod warunkiem, że na bieżąco usuwamy z nich zabrudzenia. Problem pojawia się w sytuacji, gdy plama na rolecie zaschnie. Częstym kłopotem jest też usuwanie z rolet śladów po owadach (które siedząc na materiale, zostały zmiażdżone w czasie zwijania rolety do kasetki). Stosowanie zbyt mocnych detergentów może poskutkować powstaniem odbarwień na materiale, co z pewnością nie wygląda estetycznie. W najgorszym wypadku, jeśli roleta ma już swoje lata, a przystąpimy do jej „szorowania”, możemy zwyczajnie uszkodzić materiał (rozdarty lub przetarty, będzie wymagać wymiany całej osłony okiennej).

Co zatem robić? Dbać o roletę na bieżąco, używać niewielkich ilości delikatnych środków (mydło w płynie, płyn do mycia naczyń), a przed jej zwinięciem upewnić się, że na materiale nie znajduje się żaden owad.

Uszkodzenie kasetki

Zdarza się rzadko, ale jednak – zwłaszcza w przypadku rolet, które zdobią nasze okna od lat. Jeśli brzegi kasetki zaczynają regularnie „odpadać”, warto skontaktować się z producentem. Może być to sygnał, że roleta jest po prostu wyeksploatowana. Wymiana będzie też konieczna, jeśli kasetka pęknie (np. pod dużym naciskiem, gdy zdecydujemy się na jej umycie, a wieloletni osad stawia opór). Kasetkę możemy też uszkodzić, gdy roleta w pewnym momencie zaczyna się „zacinać”. Wpychanie jej na siłę do kasetki lub szarpanie za materiał, w celu jego rozwinięcia, może poskutkować zarówno uszkodzeniem samej rolety, jak i kasetki. Takie sytuacje mogą się zdarzać najczęściej przy roletach zaciemniających, które są grubsze od zwykłych. Pomóc może ponowne wyregulowanie całości, ale lepiej, by czynności tej podjął się fachowiec.

Warto przy tej okazji wspomnieć o czyszczeniu samej kasetki. Jeśli roleta towarzyszy nam od dawna, istnieje szansa, że w tzw. międzyczasie przeprowadzaliśmy remont lub malowanie. Nieodpowiednie zabezpieczenie rolety to prosta droga do zachlapania farbą kasetki. Zaschniętej farby nie powinniśmy usuwać ostrymi narzędziami – nożami, płaskimi śrubokrętami itp. (zarysujemy kasetkę). Lepiej skorzystać z chemii bazującej na sodzie oczyszczonej. Jest to środek stosunkowo delikatny, ale wyjątkowo skuteczny, który radzi sobie z usuwaniem nawet wieloletniej farby.

Słuchajmy producentów!

Większości problemów możemy uniknąć, stosując się do zaleceń producenta. Jeśli w czasie montażu nie usłyszymy, jak prawidłowo korzystać z rolety, nie wstydźmy się o to zapytać. Podobnie w sytuacji, w której roletę uszkodzimy (bez względu na to, którego elementu dotyczy problem). Dowiemy się czy możemy liczyć na pomoc (jeśli termin gwarancji już upłynął, może być konieczna opłata). Jeśli sprawa jest poważna, wezwany na pomoc profesjonalista oceni uszkodzenia i poinformuje nas czy konieczna jest tylko naprawa czy też wymiana rolety na nową.

Jak prawidłowo użytkować rolety dzień-noc?
Jak często wymieniać osłony okienne?