AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Opuszczone rolety rzymskie

Aranżacja wnętrza w stylu Japandi

Polub ten wpis!

Styl Japandi jest niezwykle popularny w takich krajach jak Japonia czy Korea Południowa. Jednak na Zachodzie zaczyna mówić się o nim głośniej od niedawna. Przyczyn jest kilka, ale dwie najbardziej istotne to minimalizm charakterystyczny dla Japandi, a także współczesna sytuacja ekonomiczna na świecie.

Charakterystyka stylu Japandi

W tym stylu istotny jest minimalizm kolorystyczny, który bazuje najczęściej na połączeniu maksymalnie trzech kolorów. Istotny jest także  dostęp do wnętrza naturalnego światła słonecznego. W stylu Japandi wykorzystywane są naturalne materiały, jak również skromne dodatki (najczęściej wykonane ręcznie).

Wszyscy, którzy choć trochę znają zasady jakimi kieruje się kultura Dalekiego Wschodu, z pewnością wiedzą o ważnej roli odgrywanej przez yin i yang, czyli o równowadze. Nie inaczej jest w przypadku aranżacji wnętrz. Japandi to dążenie do równowagi, wykorzystywanie naturalnych elementów dekoracyjnych oraz minimalizm (nie tylko kolorystyczny).

Skoro poruszyliśmy temat kolorów warto wiedzieć, że Japandi korzysta głównie z bieli, jasnych szarości czy beżu. Dotyczy to nie tylko koloru ścian, ale także mebli. Ich kolor to jednak nie jedyna kwestia, która jest istotna przy ich wyborze. Meble w stylu aranżacyjnym Japandii powinny być wykonane z drewna i, w miarę możliwości, skromne – nie zajmujące zbyt wiele miejsca we wnętrzu. Niskie szafki czy stoły sprawiają, że w mieszkaniu czy domu znajduje się więcej wolnej przestrzeni.

Zasada jest prosta – wyposażenie wnętrza powinno być skromne. Ilość mebli powinna pozwalać na swobodne umieszczenie w nich niezbędnych rzeczy, jednak dodatkowe akcesoria, które nie są absolutnie niezbędne, są w stylu Japandi pomijane. W przeciwieństwie do roślin, które wpisują się w charakterystykę tej konkretnej aranżacji i są kolejnym elementem natury, tak ważnej w krajach Dalekiego Wschodu.

Idealne dekoracje okienne dla stylu Japandi

to oczywiście żaluzje drewniane, jednak w tym stylu sprawdzą się także rolety materiałowe i rzymskie. Ważne, by ich kolorystyka współgrała z tą, jaka panuje we wnętrzu. Dzięki temu staną się one eleganckim, ale i znakomitym aranżacyjnym dopełnieniem wnętrza. Pamiętać należy zawsze o tym, by w przypadku okien wychodzących na wschód czy południe, wybierać grubsze materiały w kolorze ciemnej szarości, by w okresie lata zredukować nasłonecznienie pomieszczenia.

Styl na dziś i na kolejne lata

Jasne i przestronne pomieszczenia z dostępem do naturalnego światła, minimalizm który pozwala na pozbycie się wszechobecnych „drobiazgów”, eksponowanych na półkach, lecz często zaniedbywanych, a także natura. Takie urządzenie wnętrza pozwoli wszystkim domownikom na doznanie poczucia komfortu, przytulności i odkrycie pozytywnych właściwości wolnych przestrzeni. To również oszczędność, ponieważ meble w Japandi stanowią nie tyle dodatek aranżacyjny, co elementy niezbędne do wygodnego funkcjonowania.

Dekoracje okienne w stylu nowoczesnym
Dobór dekoracji okiennych do aktualnych trendów