AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Czyszczenie żaluzji aluminiowych

Czyszczenie żaluzji aluminiowych i drewnianych

Polub ten wpis!

Utrzymanie w czystości dekoracji okiennych jakimi są żaluzje, nie wymaga wysiłku – pod warunkiem, że dbamy o nie regularnie. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy żaluzje czyścimy raz na kilka miesięcy. Wówczas faktycznie potrzeba nieco więcej czasu na doprowadzenie ich do idealnego stanu. Ale i na to mamy sprawdzone sposoby!

Czyszczenie żaluzji aluminiowych

W ich przypadku najlepiej sprawdza się miotełka do kurzu, którą np. raz w tygodniu przecieramy całą dekorację. Możemy też użyć zwilżonej ściereczki (bez konieczności używania detergentów). Jeśli natomiast nasze żaluzje aluminiowe czyścimy „od święta”, możemy wykorzystać niewielką ilość płynu do mycia naczyń, naniesioną na delikatną gąbkę lub ścierkę z mikrofibry. Ważne jest, by dokładnie przetrzeć każdą listwę żaluzji – dzięki temu nie przeoczymy silniejszych zabrudzeń, a także ułatwimy sobie pracę na przyszłość (zakładając, że po tak dokładnym oczyszczeniu osłony okiennej, będziemy dbać o nią regularnie).

A co z kolorowymi żaluzjami aluminiowymi? Zasada postępowania jest w zasadzie taka sama, jednak przed użyciem chemii domowej, dobrze jest sprawdzić czy na żaluzjach nie pojawią się odbarwienia (wszystko zależy od producenta dekoracji okiennych, od którego zakupiliśmy żaluzje). W razie wątpliwości najlepiej jest skontaktować się z firmą, która zamontowała w naszych oknach żaluzje aluminiowe i dopytać o  bezpieczne sposoby ich pielęgnacji.

Żaluzje drewniane

czyści się równie łatwo, jak te aluminiowe (cały czas zakładamy, że dbamy o nie regularnie). Jeśli żaluzje są dodatkowo zaimpregnowane, możemy z ich powierzchni usunąć trudniejsze zabrudzenia z wykorzystaniem domowych środków. Co więcej – drewniane listwy możemy także przetrzeć specjalistycznymi środkami do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Dłużej zachowają one piękny wygląd, a dodatkowo będą przyjemnie pachnieć!

Współczesne żaluzje drewniane często są jednak wykonywane „pod kolor” wnętrza, w którym mają zostać zamontowane. W tym przypadku również najlepiej poradzić się producenta, który poinstruuje nas jak czyścić kolorowe żaluzje, by na ich powierzchni nie pojawiły się odbarwienia. Jednak dobrze zaimpregnowane drewno nie powinno przysporzyć nam problemów w doprowadzaniu go do idealnego stanu. Oczywiście zaniedbane przez kilka miesięcy żaluzje drewniane będą wymagały dokładnego przetarcia każdej listwy z osobna, ale efekt wart będzie poświęconego na ten zabieg czasu.

Zanim wykorzystamy środki chemiczne…

Może się zdarzyć, że na żaluzjach znajdziemy trudniejsze do usunięcia zabrudzenia (tłuste plamy – jeśli zamontowane są one w kuchni, czy ślady po kredkach lub plastelinie – jeśli zdobią one okna pokoju dziecięcego). Nasączona płynem do mycia naczyń ściereczka, może sobie z takimi zabrudzeniami nie poradzić, jeśli nie usuniemy ich możliwie szybko. Zanim jednak wytoczymy „cięższe działa” w postaci specyfików dostępnych w drogeriach, zapoznajmy się z etykietami środków (aby mieć pewność, że nadają się one do czyszczenia konkretnego materiału, z którego wykonane są żaluzje), a także wypróbujmy środek czyszczący „punktowo” – najlepiej w mało widocznym miejscu. Jeśli po upływie doby kolor żaluzji nie ulegnie zmianie, możemy wykorzystać specyfik do usunięcia plamy.

„Lepiej zapobiegać (…)”

sprawdza się nie tylko w medycynie, ale niemal w każdej sferze życia. Nie inaczej jest w przypadku dekoracji okiennych. Jeśli będziemy dbać o nie regularnie, czyszczenie ich będzie szybkie i skuteczne. Zatem robiąc w domu porządki, nie pomijajmy dekoracji okiennych. Dzięki temu będą nam służyć przez lata, nie tracąc na swoim wyglądzie!

Dekoracje okienne a koty
Jak myć rolety materiałowe i rolety dzień noc?