AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Miotełka do kurzu

Jak myć rolety materiałowe i rolety dzień noc?

Polub ten wpis!

Rolety materiałowe zasadniczo nie wymagają zbyt wiele wysiłku w zakresie czyszczenia. Trochę inaczej wygląda ta kwestia w przypadku rolet dzień noc. Wiele zależy też od materiałów, z których dany producent wykonał dekoracje okienne. W tym artykule przedstawimy ogólne informacje dt. czyszczenia wspomnianych osłon okiennych. W przypadku wątpliwości, zawsze warto zasięgnąć opinii producenta, od którego zakupili Państwo swoje rolety. Ale przejdźmy już do meritum.

Mycie okien a ochrona rolet

Podczas mycia szyb w oknach, w których zamontowane są rolety, należy zachować ostrożność, by środki czyszczące szyby nie zetknęły się z roletami. Jeśli istnieje taka możliwość (np. rolety są po prostu zawieszone na górnej ramie okna), warto je zdjąć przed rozpoczęciem mycia okien. Jest to o tyle istotne, że chemia gospodarcza wykorzystywana do usuwania zabrudzeń czy zacieków  z powierzchni szklanych, może odbarwić materiał rolety.

Jeśli zdjęcie dekoracji okiennej nie jest możliwe lub nie posiadają Państwo odpowiedniej wiedzy, jak bezpiecznie zdemontować (a potem zamontować) roletę – należy po prostu ją zwinąć. Albo „schowa się” ona do kasetki, albo uformuje „wałek” na szycie okna (który można zabezpieczyć folią spożywczą, dokładnie zawijając ją wokół rolety). Tak ochronione dekoracje okienne pozwolą nam na umycie okien, bez obaw o uszkodzenie rolety.

Jak czyścić rolety materiałowe?

Generalnie jest to jedna z dekoracji okiennych, o które zadbać jest stosunkowo łatwo. Zwykle wystarczy wilgotna szmatka lub tzw. miotełka, która zbierze kurz i inne zanieczyszczenia z powierzchni materiału. Możemy również użyć odkurzacza ze specjalną końcówką w formie szczotki (przy czym ważne jest, by ustawić moc odkurzania na możliwie najniższą). Jeśli w domu mamy zwierzęta (zwłaszcza koty), które lubią ocierać się o rozwiniętą roletę i zostawiają na niej sierść, możemy sięgnąć po specjalną szczoteczkę do jej usuwania (która dostępna jest w większości drogerii).

Trudniejsze lub zaschnięte zabrudzenia możemy usunąć:

  • płynem do mycia naczyń;
  • delikatnym mydłem w płynie.

Zanim jednak rozpoczniemy wcieranie preparatu w materiał, nabierzmy jego odrobinę na patyczek kosmetyczny i delikatnie przetrzyjmy nim fragment rolety (najlepiej w miejscu najmniej widocznym – np. na samej górze rozwiniętej rolety). Dzięki temu upewnimy się, że materiał się nie odbarwi. Z kolei czyszcząc plamę czy zaschnięte zabrudzenie, użyjmy odrobiny jednego ze wspomnianych powyżej środków, rozprowadzonego na wilgotnej ściereczce. W trakcie usuwania plamy, pocierajmy materiał delikatnie – zbyt intensywne „szorowanie” może uszkodzić materiał, z którego wykonana jest roleta.

Czyszczenie rolet dzień noc

jest bardziej skomplikowane, z uwagi na delikatny materiał, który łatwo jest naderwać. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się wspomniana wcześniej miotełka do kurzu, która zbierze z powierzchni rolety typowe zabrudzenia. Można także wykorzystać odkurzacz (ponownie – na najniższych obrotach, wyposażony w końcówkę ze szczotką).

W żadnym wypadku nie należy rolety dzień noc czyścić silnymi detergentami. Trudne zabrudzenia możemy spróbować usunąć delikatnym mydłem nałożonym na wilgotną ściereczkę i bardzo delikatnie przesuwać ją po poszczególnych fragmentach rolety.

Najlepiej zapobiegać

Aby uniknąć stresu związanego z czyszczeniem silnych zabrudzeń, starajmy się na bieżąco usuwać je z powierzchni rolet. Zanim plama zaschnie, pozbędziemy się jej stosunkowo łatwo – wystarczy mokrą ściereczką z mikrofibry „zdjąć” ją z powierzchni rolety. Regularne dbanie o dekoracje okienne nie zajmuje dużo czasu, dzięki czemu dłużej będziemy cieszyć się ich pięknym wyglądem.

Na koniec przydatna wskazówka – czyszczenie rolet najlepiej jest wykonywać w słoneczne dni. Łatwiej dostrzeżemy na nich kurz, a rolety materiałowe szybciej wyschną (jeśli zdecydujemy się na czyszczenie ich powierzchni „na mokro”).

Czyszczenie żaluzji aluminiowych i drewnianych
Jak dbać o poszczególne osłony okienne?