AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Uszkodzona roleta dzień noc

Dekoracje okienne a koty

Polub ten wpis!

Wybierając dekorację okienną dla okien mieszkania czy domu, w którym znajdują się koty (lub tylko jeden kot), warto kierować się czymś więcej, niż tylko estetyką i funkcjonalnością osłony. I to z dwóch względów – po pierwsze, należy upewnić się, że wybrana dekoracja będzie bezpieczna dla kota, a po drugie – że nie zostanie ona przez niego zniszczona. Niestety zdarza się, że koty (zwierzęta interesujące się wszystkim, co je otacza), mogą sobie zrobić krzywdę, chociażby zaplątując się w łańcuszek do sterowania żaluzjami czy roletami. Z drugiej zaś strony, zwierzęta te mogą uszkodzić dekorację okienną – zębami i pazurami. Są nawet w stanie zrzucić osłonę, jeśli nie jest ona odpowiednio zamontowana (co prezentujemy na załączonym zdjęciu po lewej zdjęciu, wraz z winowajcą, który – sądząc po pozycji ogona – zdaje sobie sprawę z faktu, że nabroił).

Dekoracje okienne dla domu, w którym są koty

powinny być dobrze przytwierdzone do okna (wykonane na wymiar i zamontowane przez profesjonalistów). Warto też zadbać o to, by łańcuszek do sterowania roletą/żaluzją nie „zwisał” swobodnie, kołysząc się i tym samym sprawiając wrażenie świetnej zabawki dla kociaka.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest upewnienie się, że kot nie wyskoczy przez okno (zwłaszcza, jeśli znajduje się ono na wysokim piętrze budynku). Próba uchwycenia przelatującego tuż przy oknie ptaka, może  skończyć się dla kota tragicznie.

Rolety materiałowe i żaluzje

Zdadzą egzamin, pod warunkiem, że są solidnie wykonane i że zadbamy o wspomniany już łańcuszek do ich obsługi. W przypadku rolet materiałowych należy dodatkowo mieć na uwadze, że kot może się o nie ocierać, zostawiając na materiale sierść (na szczęście z tym można sobie w łatwy sposób poradzić, kupując specjalne szczotki do zbierania sierści zwierząt z różnych powierzchni, dostępnych w większości drogerii).

Decydując się na żaluzje, lepiej też wybierać drewniane (aluminiowe kot łatwo może połamać, uderzając łapkami o poszczególne listwy, czy przyciskając je tak, by wyjrzeć pomiędzy lamelami). Oczywiście nie ma gwarancji, że żaluzja drewniana nie zostanie przez kota uznana za nowy, znakomity drapak, ale z takim ryzykiem musimy się liczyć.

Moskitiery

Latem trudno wyobrazić sobie brak moskitier w oknach. Pozwalają one na dostęp do wnętrza świeżego powietrza, a jednocześnie zatrzymują „inwazję” owadów czy części pyłków (takich jak np. pyłki topoli). Niestety jeśli postanowimy wybrać moskitierę mocowaną na rzepy, możemy być niemal w 100% pewni, że nasz kot szybko się z nią rozprawi. Kilka ruchów ostrych pazurów wystarczy, by rozerwać siatkę i odpiąć ją od rzepów – zanim zdążymy zareagować, kot będzie już na parapecie zewnętrznym.

Warto zatem zdecydować się na moskitiery ramkowe, które są znacznie trudniejsze do sforsowania przez kota. Oczywiście wiele zależy od charakteru i uporu zwierzęcia (jak wiadomo, koty są indywidualistami).  Dlatego też po zamontowaniu moskitiery powinniśmy przez kilka dni ukradkiem obserwować zachowanie kota. Jeśli nie wykaże on zainteresowania moskitierą i będzie się obok niej wylegiwał, korzystając ze świeżego powietrza, możemy być spokojni. Jeśli natomiast podejmie próbę sforsowania bariery odgradzającej go od świata, musimy upewnić się, że jego wysiłki się nie powiodą. W zdecydowanej większości przypadków moskitiery marki Alerolety doskonale powstrzymują koty przez wydostaniem się na zewnątrz, ale pamiętajmy, by bezwzględnie po ich zamontowaniu, poświęcić kilka dni na obserwację interakcji kota z moskitierą. Jeśli nie będzie w stanie jej sforsować, straci zainteresowanie, a my będziemy spokojni o jego bezpieczeństwo.

Podsumowując

Dekoracje okienne wybierane do mieszkań czy domów, w których znajdują się koty, powinny być przede wszystkim dostosowane do zwierząt. Na szczęście nie wymaga to dużego wysiłku, ważne jest, by obserwować jak kot traktuje nowo zamontowaną w oknie dekorację czy osłonę.

W przypadku dodatkowych pytań o dobór dekoracji przez „kociarzy”, zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami naszej firmy.

Jaka osłona okienna, jeśli mamy w domu psa?
Czyszczenie żaluzji aluminiowych i drewnianych