AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Pies wyglądający na świat

Dekoracje okienne a zwierzęta – podsumowanie

Polub ten wpis!

Jak wykazaliśmy w poprzednich artykułach, dobór dekoracji okiennej dla domu czy mieszkania, w którym przebywają zwierzęta, powinien uwzględniać ich temperament i zapewnić im bezpieczeństwo. Mając pod opieką zwierzę, powinniśmy być gotowi na kompromisy i czasem zrezygnować z „upatrzonej” dekoracji okiennej, jeśli będzie ona potencjalnym zagrożeniem dla naszego pupila.

Bezpieczeństwo zwierząt i samych dekoracji

Podsumujmy to, co wiemy o zapewnieniu bezpieczeństwa naszym zwierzętom (i dekoracjom), w związku z montowanymi osłonami okiennymi:

  • unikajmy verticali – zwłaszcza, jeśli mamy w domu psy (bez względu na ich wiek) lub kocięta;
  • starajmy się zapewnić zwierzętom możliwość obserwowania świata przez szybę (nie zasłaniajmy np. dolnych części drzwi balkonowych czy tarasowych);
  • montując żaluzje lub rolety sterowane łańcuszkiem, umieśćmy łańcuszek sterujący poza zasięgiem zwierząt lub zamocujmy w bezpośredniej okolicy okna uchwyt, w który będziemy mogli wpiąć łańcuszek (jeśli nie będzie się ruszał, zwierzęta stracą nim zainteresowanie);
  • montując moskitiery ramkowe, zawsze obserwujmy zachowanie zwierząt przez przynajmniej kilka dni od pojawienia się w oknie nowej osłony (pewność, że psiak czy kot nie przegryzie się przez moskitierę, pozwoli nam spać spokojniej);
  • korzystajmy z produktów wysokiej jakości, oferowanych przez firmy zajmujące się projektowaniem i produkcją rolet. Oszczędzanie na materiale i jakości wykonania, nie tylko może okazać się niebezpieczne dla naszych zwierząt, ale również może skończyć się zniszczeniem przez nie dekoracji, np. w trakcie zabawy.

Nie tylko psy i koty

Rozważając montaż dekoracji okiennej w kontekście posiadanych zwierząt, nie powinniśmy ograniczać się wyłącznie do psów i kotów. Na uwadze należy mieć także innych pupili, takich kanarki czy papugi (którym bezpieczeństwo przed „ucieczką” przez otwarte okno) zapewni moskitiera, ale także świnki morskie, chomiki czy szczury domowe. Te maleństwa bywają niezwykle ruchliwe i jeśli pozwalamy im opuszczać klatkę, konfrontacja z nisko opuszczoną dekoracją okienną (w drzwiach tarasowych lub balkonowych) może się źle skończyć (w tym przypadku – głownie dla dekoracji). Łatwiej jest zapanować nad szczurami domowymi. To niezwykle inteligentne zwierzęta, które można szybko nauczyć unikania okolic balkonu czy tarasu, wyznaczając im „rewir bezpieczeństwa” np. w obrębie dywanu. Szczury szybko uczą się, że postawienie łapki na innej powierzchni, niż dywan, jest zakazane. Nie ma zatem potrzeby tworzenia im fizycznych barier, w obrębie których mogą się bawić i poruszać (takie rozwiązanie będzie lepsze dla wspomnianych już chomików czy świnek morskich). I choć wiele osób uważa, że tak małym zwierzętom wystarczy do szczęścia przestronna klatka, warto od czasu do czasu pozwolić im na nieco więcej. Oczywiście z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa.

Skorzystajmy z pomocy ekspertów

Jeśli dopiero rozważamy zamontowanie osłon okiennych, ale nie wiemy jakie będą najodpowiedniejsze dla naszego pupila, nie wstydźmy się skonsultowania tej kwestii z przedstawicielami firm produkujących dekoracje okienne. Wiele z nich, tak jak nasza, posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie instalacji osłon okiennych w domach i mieszkaniach, w których znajdują się zwierzęta.

Ważne jest również, byśmy sami dobrze znali zwyczaje i temperament naszych pupili. Przekazanie takich informacji jak rasa, wiek czy zachowanie psa lub kota, ułatwi podjęcie decyzji o rodzaju dekoracji okiennej, jaka pojawi się w naszym domu. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za naszych zwierzęcych towarzyszy i ich dobro powinno być dla nas najważniejsze. Ma to szczególne znaczenie, jeśli w domu znajduje się szczeniak lub młody kot – ich beztroskie zabawy mogą skończyć się poważnym urazem lub nawet śmiercią (podczas zaplątania się w łańcuszek sterowania roletą lub utknięciem pomiędzy lamelami żaluzji – co zdarza się kociętom). Dlatego też odczekajmy z zamontowaniem wymarzonej dekoracji okiennej do czasu, aż zwierzę nieco podrośnie i nie będzie rozpierać go energia. A w razie wątpliwości – nie krępujmy się i dopytujmy ekspertów od osłon okiennych o to, które sprawdzą się najlepiej. Mają oni największe doświadczenie w zakresie łączenia estetyki montowanych osłon z zachowaniem zwierząt, które z tymi osłonami dopiero się zapoznają!

Różne pomieszczenia, ta sama osłona okienna?
Salon - roleta, żaluzja czy plisy?