AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Plisy w oknach i drzwiach na taras tarasach

Salon – roleta, żaluzja czy plisy?

Polub ten wpis!

Salon czy też „duży pokój” (jak zwykło się określać największe pomieszczenie w domu czy mieszkaniu), to zwykle miejsce relaksu. To tu oglądamy telewizję, czytamy gazety lub czasopisma, spędzamy czas z najbliższymi, a często – spożywamy także posiłki w rodzinnym gronie. Nic zatem dziwnego, że podczas aranżacji salonu staramy się sprawić, by był on miejscem, w którym przebywa się z przyjemnością, podejmuje gości czy po prostu na chwilę „odrywa” od otaczającego nas świata. Oczywiście urządzenie tego pomieszczenia jest sprawą indywidualną – część osób zdecyduje się na podążanie za trendami, inni wybiorą rozwiązania bliskie ich sercu (tworząc z salonu miejsce, w którym czuć ciepło i domową atmosferę), jeszcze inni postawią na elegancki minimalizm. Pozostaje oczywiście jeszcze jedna kwestia, a mianowicie:

Jakie dekoracje okienne wybrać do salonu?

Szukając inspiracji w sieci lub sklepach stacjonarnych, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • umiejscowienie okien w salonie (wystawa na wschód, zachód, północ, południe);
  • kolor ścian i podłóg;
  • aranżacja wnętrza (szczególnie mamy tu na myśli meble);

Jeśli pokój dzienny zdobią przede wszystkim drewniane panele podłogowe i drewniane meble, automatycznie kierujemy się w stronę żaluzji wykonanych z drewna. Jeśli z kolei jesteśmy fanami „stylu skandynawskiego”, możemy czuć pokusę zainstalowania w oknach rolet rzymskich (zachęcamy do zapoznania się z artykułem https://alerolety.pl/oslony-okienne-sluzace-potomkom-wikingow/).  Fani nowoczesnych rozwiązań, chętniej decydują się na najnowsze trendy w dekoracjach okiennych uważając rolety materiałowe i żaluzje za przeżytek i chętniej wybierają rolety dzień noc lub plisy.

Na szczęście salon to miejsce, w którym możemy pozwolić sobie na „puszczenie wodzy fantazji” – przynajmniej do pewnego stopnia. Dlaczego? Jeśli nie uwzględnimy pierwszego czynnika na liście (wystawa okien), możemy zwyczajnie popełnić błąd wybierając osłonę okienną, która może i będzie prezentowała się rewelacyjnie, ale nie sprawdzi się w okresie wiosny i lata. Jeśli np. zamontujemy w oknach salonu (z ekspozycją na wschód) delikatne rolety dzień noc (o jasnych, wręcz transparentnych kolorach), możemy być pewni, że od świtu nasz salon będzie się nagrzewał, a palące promienie słoneczne skutecznie zniechęcą nas do przebywania w tym pomieszczeniu. Warto zatem zapoznać się z naszymi radami dotyczącymi doboru dekoracji okiennych pod kątem usytuowania okna względem stron świata (artykuły poświęcone temu zagadnieniu znajdą Państwo tutaj).

A zatem rolety, plisy czy żaluzje?

Jeśli wiemy już, które dekoracje okienne najlepiej sprawdzą się w naszych oknach, możemy przejść do kolejnego etapu – dopasowania osłon do wnętrza. Bez względu na to, czy wybór padnie na rolety, żaluzje czy plisy – wszystkie one dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i przygotowywane dla naszych Klientów na wymiar. Jest to szczególnie istotne, ponieważ źle obliczona powierzchnia dekoracji okiennej, może szybko doprowadzić do jej uszkodzenia lub problemów z prawidłowym funkcjonowaniem (przykładowo – roleta będzie „stawiała opór” przy podnoszeniu lub opuszczaniu, względnie pozostawi kilkumilimetrową szparę, nie pokrywając całej szyby). Z tego też względu odradzamy samodzielne dokonywanie pomiarów, zwłaszcza jeśli istnieje możliwość skorzystania z darmowej pomocy profesjonalistów – właśnie w tym zakresie.

Współczesne plisy, żaluzje czy rolety, zawsze prezentują się dobrze, pod warunkiem ich właściwego zamontowania. Ich kolorystyka może różnić się od tej, jaka panuje we wnętrzu (podkreślając dekorację okienną), ale może też dopełnić aranżację pomieszczenia (właśnie pod kątem kolorystycznym).

Wygoda, funkcjonalność i łatwość czyszczenia

dotyczy każdego rodzaju osłony okiennej, zamontowanej w salonie. W tym pomieszczeniu dekoracje okienne nie są narażone na wilgoć (tak, jak ma to miejsce choćby w łazience). Czyszczenie osłon w pokoju dziennym nie stanowi wyzwania i wykonywane regularnie sprawia, że zakupiona roleta, żaluzja czy plisa, przez lata wyglądać będzie jak nowa.

Jeśli jednak nie są Państwo pewni, jaki rodzaj osłony wybrać do salonu, ewentualnie jest to pomieszczenie, w którym znajduje się kilka okien (z których część ma wystawę wschodnią, a część np. północną), zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Podczas pomiaru okien, zaprezentowaniu gamy naszych produktów oraz ich kolorystyki, z pewnością wspólnie znajdziemy rozwiązanie idealne do Państwa salonu. I to takie, które nie tylko sprawdzi się jako dekoracja, ale również jako ochrona przed słońcem (o czym niestety coraz częściej zapominamy, „kuszeni” trendami wnętrzarskimi i „topowymi” rozwiązaniami dla okien).

Osłona okienna do pokoju dziecka
Dekoracja okienna do kuchni