AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Roleta materiałowa w łazience

Ekspozycja okien na północ a osłony okienne

Polub ten wpis!

Wszyscy, którzy zmagają się z ostrymi promieniami słońca „wdzierającymi się” przez okno z wystawą na wschód, zapewne zazdroszczą posiadaczom mieszkań z ekspozycją na północ. W przypadku takich okien, problem z rażącym słońcem praktycznie nie istnieje, a pomieszczenie jest w podobny sposób oświetlone przez cały dzień. To z tego względu pokoje z oknami „północnymi” często wykorzystywane są jako sypialnia czy miejsce do pracy przy komputerze.

Same plusy, zero wad?

Nie do końca. Rzeczywiście okna z ekspozycją na północ niosą ze sobą wiele korzyści. Jednak to, co jest atutem w okresie letnim (słabsze nagrzewanie się pomieszczenia, brak ostrego światła rażącego oczy i odbijającego się od powierzchni ekranu telewizora czy komputera), może być sporym problemem w czasie jesieni i zimy. Równomierne rozłożenie światła dochodzącego z zewnątrz i minimalny kontakt promieni słońca z powierzchnią okien, to brak naturalnego ogrzewania, którego źródłem jest słońce. Mieszkanie z oknami wychodzącymi na północ często musi być zatem dodatkowo dogrzewane. Może też sprawiać wrażenie mało przytulnego w pochmurne i deszczowe dni. I z tego też względu w przypadku tego typu okien, dobór rolety czy żaluzji to przede wszystkim sposób na stworzenie przytulnej atmosfery.

Dekoracje okienne rozświetlające wnętrze

Gdy w mieszkaniu panuje półmrok związany z brakiem nasłonecznienia (a jest to kłopot typowy jesienią i zimą – właśnie dla mieszkań z oknami „na północ”) możemy spróbować rozświetlić pomieszczenia na kilka sposobów. Kolor ścian, jasne podłogi, jasne meble, a nawet lustra – to wszystko sprawi, że mieszkanie wyda się bardziej przytulne i mniej przytłaczające. Lekkości i kolorów dodadzą przemyślane ozdoby, w tym dekoracje okienne.

W przypadku okien z ekspozycją na północ niemal „wszystkie chwyty są dozwolone”. Jedyne, czego powinniśmy unikać, to ciemne kolory, które dodatkowo wprowadzą mrok do wnętrza. Lepiej jest wybrać osłony jasne: kremowe, żółte (w kolorystyce przypominające naturalne promienie słoneczne) czy w odcieniach jasnego beżu. Wybór samej dekoracji zależy od naszych upodobań. Tak naprawdę sprawdzą się w oknach zarówno:

  • rolety materiałowe (w kasetkach lub wolnowiszące);
  • rolety rzymskie;
  • rolety dzień noc;
  • plisy;
  • żaluzje aluminiowe;
  • jak i żaluzje drewniane.

Jest zatem w czym wybierać! Dekoracja powinna pełnić funkcję przede wszystkim ozdobną, nadającą wnętrzu przytulności, komponując się z resztą pomieszczenia. Oczywiście zapewnienie nam prywatności jest równie istotne i gwarantują nam je wszystkie osłony okienne.

Przejdźmy teraz do konkretnych przykładów, które pozwolą na lepsze wyobrażenie sobie koloru dekoracji okiennych, znakomitych dla okien z ekspozycją na północ:

Powyższe zdjęcia prezentują jasne i kolorowe dekoracje okienne, które nie tylko zdobią, ale także rozświetlają pomieszczenie. Warto zwrócić uwagę na plisy, które zasłaniają wybraną część okna – jednocześnie zapewniają dopływ światła z zewnątrz, a przy tym chronią prywatność. Dodatkowe „życie” tchną w nasze mieszkanie także naturalne żaluzje drewniane.

Osłoną okienną, która sprawdza się w każdych oknach, bez względu na stronę świata w którą są skierowane, są oczywiście rolety zewnętrzne. W przypadku okien z ekspozycją na północ, stanowią one przede wszystkim dodatkowe źródło ciepła – wykorzystywane są głównie w okresie jesieni i zimy, zatrzymując ciepło w pomieszczeniu (i zmniejszając nasze rachunki za dogrzewanie mieszkania).

Tym artykułem kończymy cykl o doborze dekoracji okiennych w zależności od ekspozycji okien. Mamy nadzieję, że były one pomocne! A o czym przeczytacie Państwo na naszym blogu w październiku? Odpowiedź już w kolejny piątek!

 

 

Osłony okienne w przedszkolach i szkołach
Jakie osłony okienne sprawdzą się w oknach "południowych"?