AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Lekko uniesione rolety rzymskie

Jakie osłony okienne sprawdzą się w oknach „południowych”?

Polub ten wpis!

Okna z ekspozycją na południe zapewniają wnętrzu sporo światła. Niestety w tym samym czasie sprzyjają nagrzewaniu się pomieszczeń w okresie letnim. Jeśli wszystkie nasze okna skierowane są w stronę południową, problem będzie większy niż w sytuacji, gdy taka ekspozycja dotyczy np. 2-3 okien w domu wolnostojącym. Mieszkanie będzie się szybciej nagrzewać, a we wnętrzu będzie nie tylko gorąco, ale i duszno.

Rozwiązanie – osłony okienne dla okien z ekspozycją na południe

Wielu architektów, już na etapie projektowania, doradza swoim Klientom wykorzystanie stron świata w zakresie rozkładu pomieszczeń w budowanym domu. Ich zdaniem najlepszą opcją jest urządzenie w pomieszczeniu z ekspozycją na południe salonu – i ma to sens. Nie będzie ono wymagało dodatkowego oświetlenia (pomijamy wieczory i noce), ponieważ okna czy przeszklone drzwi wychodzące na taras, zapewnią naturalne źródło światła. Jako rozwiązanie problemu nagrzewania w okresie letnim, architekci często sugerują rolety zewnętrzne. I tutaj pełna zgoda z naszej strony – rolety zewnętrzne zawsze sprawdzą się w sytuacji, w której pojawia się problem nadmiernego ciepła, przedostającego się do wnętrza przez okna.

Z drugiej strony nowoczesne domy, zwłaszcza te budowane w ostatnich latach, przygotowane są na walkę z gorącymi miesiącami. Właściciele inwestują w klimatyzację, która pozwala na regulowanie panującej we wnętrzu temperatury. W tym przypadku rolety zewnętrzne to bardziej inwestycja w bezpieczeństwo (ewentualnie ochrona przed utratą ciepła w okresie zimowym). Jeśli jednak mamy w domu klimatyzację, okna z ekspozycją na południe możemy zasłonić w zasadzie dowolną dekoracją okienną. Tu liczy się przede wszystkim indywidualny gust, wygoda czy chęć dopełnienia aranżacji pomieszczenia dzięki wykorzystaniu osłony okiennej.

Ale co z mieszkańcami bloków czy kamienic? Podobnie jak w przypadku okien z ekspozycją na jakąkolwiek stronę świata, ważne jest położenie mieszkania. Im wyżej, tym bardziej będzie się ono nagrzewało latem, ponieważ nie osłonią go ani inne budynki, ani drzewa. Jeśli w mieszkaniu nie ma klimatyzacji, warto rozważyć nie tylko rolety zewnętrzne, ale skorzystać także z rozwiązań stosowanych w krajach, których mieszkańcy od wieków radzą sobie z wysokimi temperaturami – właśnie dzięki dekoracjom okiennym.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • rolety rzymskie;
  • rolety materiałowe;
  • żaluzje drewniane.

Dobrze mogą poradzić sobie także plisy czy rolety dzień-noc. Istotne jest jednak, by materiał, z jakiego wykonane są osłony, odbijał światło słońca. Jeśli wybrany przez nas producent oferuje możliwość wykonania wybranej przez nas osłony okiennej z odpowiedniego materiału – możemy odetchnąć z ulgą i w znacznym stopniu zniwelować nagrzewanie się pomieszczenia, przy jednoczesnym nie tworzeniu z niego „ciemnicy”.

Serdecznie zachęcamy wszystkich posiadaczy okien z ekspozycją na południe, do kontaktu z naszym Zespołem. Jeśli zmagają się Państwo ze wspomnianymi w powyższym artykule problemami i szukają ich rozwiązania, z przyjemnością pomożemy 🙂

Ekspozycja okien na północ a osłony okienne
Okna z ekspozycją na zachód i związane z nimi problemy