AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Premium Deluxe_rk 007

Nowożytna historia osłon okiennych

Polub ten wpis!

W 1669 roku w spisie inwentarza, przeprowadzonym na zamku w Kopenhadze, pojawiły się rolety poruszane za pomocą sznurków. Z innych źródeł historycznych wiemy jednak, że osłony okienne były stosowane znacznie wcześniej – już w starożytności (o czym pisaliśmy w poprzednim artykule), a także w średniowieczu.

W wiekach średnich w otworach okiennych montowano przesłony z papieru, płótna, błon zwierzęcych (na przykład wołowych pęcherzy), czy też z fragmentów skór. Nie były one jednak tak wygodne, jak rolety, które można swobodnie rozwijać i zwijać w zależności od potrzeb. Co więcej, przez taką „szybę” praktycznie nic nie było widać, a na szklane szybki oraz witraże przedstawiające świętych lub sceny biblijne pozwolić sobie mogło niewielu.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że pierwsze „błony” ze szkła zaczęto produkować w Polsce już w XIII wieku. Rzemieślników wytwarzających szyby nazywano wówczas „błoniarzami”. Jednak dopiero w czasach nowożytnych szklenie okien stało się znacznie bardziej powszechne, a praca szklarza zyskała na znaczeniu.

Zasłony vs rolety

W średniowieczu i epoce nowożytnej popularnością cieszyły się również drewniane okiennice. Rozwiązanie to miało na celu zabezpieczyć wnętrza folwarków, zamków i izb przed wiatrem oraz chłodem. Aspekt dekoracyjny zwykle schodził na dalszy plan, choć z opisów zamków średniowiecznych wiemy, że sporadycznie pojawiały się zasłony z miękkich, szlachetnych tkanin zdobionych motywami zwierzęcymi i roślinnymi. Co ciekawe, początkowo nie wieszano ich w oknach lecz na ścianach oraz przy łożach. Na taki „dodatek wnętrzarski” mogli sobie pozwolić wyłącznie najbogatsi. Symetryczne zasłony okienne, zaciągane przy użyciu sznurków, spopularyzowane zostały dopiero w okresie rokoko.

W XVII i XVIII wieku w Anglii, Francji, Holandii, Danii, a także za oceanem modne stały się ręcznie wykonywane rolety przedstawiające z obu stron piękne krajobrazy lub inne motywy dekoracyjne. Przełomem był rok 1870, kiedy to w Stanach Zjednoczonych opatentowano mechanizm sprężynowy. Dzięki niemu łatwo przesuwano roletę z góry na dół i z dołu do góry.

Pod koniec XIX wieku produkcją rolet zajął się Duńczyk Christian Faber, który chętnie sięgał po ówczesne nowinki technologiczne. Osłony okienne wykonywano m.in. z krochmalonej bawełny. Zdobiono je różnymi wzorami oraz pejzażami (wzory na roletach nadal są w modzie, a te proponowane przez ALEROLETY obejrzeć można tutaj).

Kilka słów o żaluzjach

W poprzednim artykule wspomnieliśmy, że pierwsze osłony okienne przypominające wyglądem dzisiejsze żaluzje powstały w starożytnym Egipcie (według niektórych źródeł niezależnie w Japonii). Jednak dopiero w XIX wieku, a dokładniej w 1812 roku patent na wynalazek drewnianych żaluzji otrzymał stolarz Cochot z Paryża. Zamocowane na sznurku lamele z drewna pozwalały wygodnie regulować dostęp światła do pomieszczenia. Francuzi po dziś dzień potocznie nazywają żaluzje „Les Persiennes”.

Pierwsza fabryka żaluzji powstała w połowie XIX wieku z inicjatywy Heinricha Fresse z Hamburga, który rozpoczął produkcję drewnianych żaluzji na szerszą skalę. Oferowane przez firmę produkty pełniły funkcję praktyczną oraz dekoracyjną.

O XX-wiecznych metodach produkcji żaluzji i rolet przeczytacie w kolejnym artykule na naszym blogu. Zapraszamy!

Osłony okienne – ciekawostki historyczne
Pierwsze osłony okienne