AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Plisy z motywami Łódź

Osłony okienne – ciekawostki historyczne

Polub ten wpis!

Plisy na salonach

Osłony plisowane, to jedne z najmłodszych dekoracji okiennych. Początkowo stosowano je w domach mniej zamożnych rodzin. Plisy wykonywano z papieru – dzięki temu były tanie, ale i mało trwałe. Popularność zyskały w latach trzydziestych XX wieku w Holandii, Niemczech i innych europejskich krajach.

Firma Verolmon oraz Blydestein-Willink w 1973 roku zajęły się produkcją innowacyjnych na tamte czasy tekstyliów naparowanych aluminium. Nowy materiał posiadał wyjątkowe właściwości. Był przede wszystkim bardziej wytrzymały, a jednocześnie estetyczny. Zaczęto produkować z niego plisy, znane pod nazwą „Verosol Plissee”.

Na początku lat osiemdziesiątych holenderski biznesmen Siegfried Schön stworzył markę Plisol. Jego firma wykonywała instalacje plisowane, dystrybuowała komponenty do plis, a także ulepszała urządzenia służące do produkcji tego rodzaju osłon okiennych. Kilka lat później plisy Schöna – za sprawą przedsiębiorstwa Blöcker z Bremy – pojawiły się na rynku niemieckim, gdzie nazwano je „Cosiflor”. Po dziś dzień oba systemy („Schön Design” oraz „Cosiflor”) cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem w całej Europie.

Verticale – nowoczesna osłona okienna

Żaluzje pionowe były znane już w drugiej połowie XIX wieku w Ameryce. Liderem w produkcji oraz dystrybucji verticali za oceanem była firma Louverdrape, która w latach sześćdziesiątych XX wieku udzieliła licencji belgijskiemu przedsiębiorstwu Lecleuse. W ten sposób verticale przywędrowały do Europy (ozdobiono nimi dom wydawniczy Springera w Berlinie).

Produkcję verticali rozpoczęła również firma Bautex, która projektowała i dostarczała gotowe komponenty. Na rynku działało także przedsiębiorstwo Krülland. Stworzyło ono własny system żaluzji pionowych z zupełnie nowymi rozwiązaniami w zakresie montażu i obsługi osłon. Obecnie verticale zdobią wnętrza mieszkalne i biurowe na całym świecie.

Osłony do okien dachowych

Kiedy pojawiły się pierwsze rolety dachowe? Wtedy, gdy zaczęto na szeroką skalę montować w dachach okna (doświetlano nimi ciemne dotąd poddasza). Pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii opracowano tzw. skylighty, czyli obrotowe okna, które można było czyścić od wewnątrz. W tym samym czasie w Niemczech również doświetlano poddasza małymi oknami dachowymi – głównie w instytucjach użyteczności publicznej, domach towarowych itd.

W latach dwudziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych przedsiębiorcy Ch. Witnellowi udzielono patentu na konstrukcję wentylowanych okien dachowych, umożliwiających wietrzenie pomieszczeń. W kolejnych dekadach systemy okien dachowych ciągle ulepszano, niemniej dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku stały się one nadzwyczaj popularne. Montowano je w przestrzeniach mieszkalnych i biurowych. Równocześnie wzrósł popyt na osłony do okien dachowych. Wiele firm, które do tej pory specjalizowały się w produkcji tradycyjnych rolet, wzbogaciły swoją ofertę o nowoczesne systemy dedykowane oknom na poddaszach. Chroniły one przed przegrzaniem, były łatwe w obsłudze i czyszczeniu.

Szukasz niezawodnej osłony okiennej do domu lub biura? Marka AleRolety oferuje szeroki wybór produktów, wykonanych z najwyższej jakości materiałów i komponentów. W przypadku pytań, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą!

Nietypowe wykorzystanie osłon i dekoracji okiennych
Nowożytna historia osłon okiennych