AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Roleta bambusowa

Pierwsze osłony okienne

Polub ten wpis!

Elegancka roleta czy też stylowe żaluzje stanowią obecnie stały element wyposażenia wnętrza. Zdobią okna w przestrzeni mieszkalnej i biurowej. Znajdują szerokie zastosowanie w szkołach, gabinetach lekarskich, salonach fryzjerskich i wszędzie tam, gdzie zależy nam na skutecznej ochronie przed promieniami słonecznymi oraz zapewnieniu sobie prywatności.

Współczesne osłony okienne stwarzają ogrom możliwości aranżacyjnych. Są stosowane samodzielnie lub w towarzystwie klasycznych firan czy zasłon. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań użytkowników wnętrza. A czym zasłaniano okna przed wiekami? W kolejnych artykułach na naszym blogu bliżej przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Jak wyglądały pierwsze „rolety”?

Osłony okienne i drzwiowe będące pierwotypem dzisiejszych rolet pojawiały się już w starożytności. Różne modele przesłon powstawały niezależnie w różnych zakątkach świata. Osłony okienne stosowano w starożytnym Egipcie, a także w Rzymie. Wówczas nie tylko chroniły one wnętrza domów przed nadmiernym słońcem, ale także przed kurzem ulicznym i upalnym powietrzem.

Mieszkańcy starożytnego Rzymu, aby zminimalizować napływ gorącego, zanieczyszczonego powietrza napływającego z ulicy, wieszali we wnękach okiennych i drzwiowych mokre tkaniny, które zapewniały przyjemny półcień. Z czasem tkaniny te zaczęły przybierać bardziej wyrafinowane formy. Efektowne falbany zdobione wzorem lub frędzlami pełniły jednocześnie funkcję dekoracyjną. Po dziś dzień eleganckie rolety rzymskie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników ponadczasowych rozwiązań aranżacyjnych.

Egipcjanie również wsławili się w wytwarzaniu prostych, ale jakże skutecznych osłon okiennych. W badanych przez archeologów grobowcach faraonów i innych członków królewskich rodów odnaleziono pozostałości po używanych w tamtym okresie roletach. Były to kawałki różnego rodzaju materiałów nawinięte na specjalne drążki, za pomocą których podnoszono i opuszczano roletę.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Egipcjanie zapoczątkowali również modę na stosowanie moskitiery. Według niektórych źródeł, cienka, siateczkowa tkanina chroniła przed owadami samą królową Kleopatrę.

Na przestrzeni wieków osłony okienne wykonywano z takich materiałów, jak:

  • trzcina

  • drzewo bambusowe

  • słoma

  • papier

  • skóra naturalna

  • bawełna

  • klisze filmowe

  • płachty przeciwgazowe (podczas II wojny światowej)

W XX wieku rozwój technologii, w tym pojawienie się na rynku zupełnie nowych materiałów tekstylnych przyczyniło się do wzmożonego rozwoju branży „roletowej”. Jakie osłony okienne stosowano w epoce nowożytnej? Kiedy otwarto pierwszą fabrykę osłon okiennych? Kto zapoczątkował masową produkcję żaluzji? Na te i inne pytania będziemy odpowiadać w kolejnych artykułach na naszym blogu!

Nowożytna historia osłon okiennych
Dekoracje okienne w produkcjach azjatyckich - podsumowanie