AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Słońce w oknie - lato

Okna z ekspozycją na wschód – jak dobrać do nich rolety?

Polub ten wpis!

W tym miesiącu przyjrzymy się doborowi osłon okiennych, w zależności od tego, jak usytuowane są okna w naszym mieszkaniu/domu. A zaczniemy od jednej z najbardziej kłopotliwych sytuacji, czyli okien z ekspozycją na wschód. Dlaczego wybór dekoracji okiennej właśnie w tym przypadku jest tak kłopotliwy? Ponieważ okna te są najbardziej narażone na promienie słoneczne. O ile nie mieszkamy na parterze, naszych okien nie zasłaniają wyższe budynki lub drzewa, zmagamy się ze słońcem od chwili, w której zaczyna wschodzić. Jest to uciążliwe zwłaszcza latem, ponieważ prowadzi do bardzo szybkiego nagrzewania się pomieszczeń, które utrzymuje się do późnych godzin nocnych. Przeprowadzony przez naszą Klientkę eksperyment wykazał, że pomimo posiadania zaciągniętych rolet materiałowych, w lipcu tego roku temperatura we wnętrzu jej mieszkania osiągała przyjemne 20 stopni Celsjusza między… 3:00 a 4:00 w nocy. Blok, w którym mieszka, jest na tyle odsunięty od ulicy, że nie przesłaniają go inne budynki, drzewa do jej okien nie sięgają, więc jedynym sposobem na radzenie sobie z uciążliwym, letnim upałem, było korzystanie przez nią z wentylatorów. Na szczęście do czasu 😉

Osłony okienne, które sprawią, że mieszkanie nie zamieni się w piekarnik

Do ochrony przed słońcem, które jest niemiłosierne w okresie letnim (zwłaszcza dla tych, których okna od samego świtu „witają” promienie słoneczne) mamy kilka opcji. Najpopularniejszą z nich są rolety materiałowe zaciemniające. Ich konstrukcja różni się minimalnie od tradycyjnych rolet materiałowych. Jednak ta drobna różnica całkowicie zmienia sytuację! Otóż podgumowanie tego typu osłony sprawia, że światło nie prześwituje przez nią, ale jednocześnie nie ingeruje w jej estetykę (pamiętajmy, że rolety to także dekoracja). Wykonane na wymiar nie sprawiają też trudności w podnoszeniu ich i opuszczaniu (mechanizm pozostaje ten sam – prowadnice i regulacja przy wykorzystaniu „łańcuszka”).  Efekt? Ochrona pomieszczenia przed palącym słońcem i dający wytchnienie cień.

A jeśli ktoś woli żaluzje? Można skorzystać z dobrodziejstw, jakie oferują żaluzje drewniane. Co prawda nie dadzą nam one 100% zaciemnienia, ale sprawdzą się lepiej, niż aluminiowe. Dlaczego? Po pierwsze żaluzje aluminiowe odbijają światło słoneczne, które rozproszone (ale jednak) wędruje do wnętrza pomieszczenia. Po drugie – jeśli żaluzje nagrzewały się od słońca przez kilka godzin i dotkniemy ich ręką, zwyczajnie to ciepło odczujemy. Drewno nagrzewa się wolniej od aluminium, więc jest pod tym względem lepszym wyborem – zwłaszcza, jeśli mamy w domu małe i ciekawe świata dziecko, które skuszone rozbłyskami na listwach żaluzji, będzie chciało – z wrodzonej ciekawości – dokonać „inspekcji”.  I choć poważna krzywda mu się nie stanie, to z pewnością taki kontakt z rozgrzaną żaluzją nie będzie zbyt miły – zwłaszcza, jeśli maluch chwyci rączką rozgrzaną słońcem listwę.

Ostatnia opcja jest najbardziej skuteczna – to rolety zewnętrzne. Wewnętrzne dekoracje okienne wybieramy wówczas niemal całkowicie dowolnie, ponieważ przed światłem słońca i gorącym powietrzem ochraniać nas będzie osłona na zewnątrz. Wykorzystanie takiego rozwiązania w wielu przypadkach eliminuje nawet konieczność montażu klimatyzacji. A to prawdziwa oszczędność.

Dobrze jest też zaprosić przedstawicieli firmy produkującej osłony okienne do swojego domu i wysłuchać ich propozycji w zakresie doboru osłony okiennej. Wyjaśnić, z jakimi problemami zmagamy się z uwagi na takie, a nie inne

usytuowanie okien, opisać swoje preferencje w zakresie estetyki dekoracji okiennych i wspólnie znaleźć rozwiązanie, które po prostu będzie skuteczne.

A co w okresie zimowym?

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami rolet zewnętrznych, korzystamy z ich dobrodziejstw cały rok, a zatem również w okresie zimowym. Chłód, wiatr, deszcz czy śnieg, nie mają szans ze stojącą (czy raczej wiszącą) na straży naszych okien roletą. Oszczędzamy też na ogrzewaniu, ponieważ ciepło nie ucieka z pomieszczeń przez okna.

Natomiast w przypadku wybrania rolet podgumowanych (zaciemniających) czy żaluzji drewnianych, zwyczajnie wykorzystujemy ich funkcje – albo całkowicie zwijamy je ku górze, by jak najwięcej światła dziennego dostało się do wnętrza, lub (gdy słońce świeci wyjątkowo intensywnie) zasłaniamy wybraną część szyby tak, by słońce nie raziło, ale by w tym samym czasie nie panował w naszym mieszkaniu nieprzyjemny półmrok.

Jak widać na powyższych przykładach, współczesne osłony okienne są w stanie poradzić sobie z nawet najtrudniejszymi zadaniami – a takim niewątpliwie jest ochrona pomieszczeń przed palącym słońcem, które latem „atakuje” nasze okno od samego rana.

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania o osłony okienne, które najlepiej sprawdzą się w oknach z ekspozycją na wschód – serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Okna z ekspozycją na zachód i związane z nimi problemy
Osłony okienne służące potomkom Wikingów