AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Ozdobna plisa Łódź zdj. 2

Osłona okienna do pokoju dziecka

Polub ten wpis!

Wybór dekoracji okiennej do pokoju dziecięcego nie jest sprawą prostą. O ile z nastolatkiem możemy przedyskutować tę kwestię i wspólnie podjąć decyzję o osłonie do jego pokoju, o tyle w przypadku maluchów musimy taką decyzję podjąć sami.

Pod uwagę musimy wziąć zarówno wiek dziecka, bezpieczeństwo oraz łatwość w utrzymaniu czystości dekoracji okiennej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Małe dzieci to wielcy odkrywcy. Fascynuje ich wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu. Nie zawsze tłumaczenie, że roleta czy żaluzja to nie jest zabawka, znajdzie zrozumienie u Malucha. Kolorowe tkaniny, łańcuszek, którym można się świetnie bawić – pobudzają fantazję kilkulatka. Aby zmniejszyć ryzyko, że dziecko zerwie łańcuszek sterujący roletą, warto go tak umocować, by nasza pociecha nie miała do niego swobodnego dostępu. Jeśli zaś chcemy mieć absolutną pewność, że dziecko nie zrobi sobie krzywdy podczas skrupulatnego zapoznawania się z osłoną okienną – wybierzmy plisy. Nie posiadają one mechanizmu sterującego, a ich obsługą mogą zająć się rodzice.

Ale ochrona Maluchów to nie tylko montaż bezpiecznych osłon okiennych, ale w dużej mierze – sam ich zakup. Gdy w domu pojawi się noworodek, konieczne jest zapewnienie mu opieki i komfortu, a ten wiąże się również z możliwością zasłonięcia okna. Dziecko nie będzie wybudzać się z powodu przegrzanego pomieszczenia czy promieni słonecznych, wpadających do jego pokoju. Montaż osłony okiennej jest dla komfortu niemowlęcia równie ważny, co wygodne łóżeczko. Warto o tym pamiętać!

Co z roletami?

Dzieciom w wieku szkolnym zdecydowanie łatwiej jest wyjaśnić, jak obchodzić się z osłonami okiennymi. Uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych docenią rolety materiałowe – kolorowe lub ze wzorami. Co ważne, rolety takie łatwo jest utrzymać w czystości, a zabrudzenia powstałe na rolecie można usunąć gumką lub wilgotną ściereczką. Możliwość operowania osłonami okiennymi to dla dzieci w wieku szkolnym dodatkowa radość – samodzielnie mogą decydować o tym, ile światła chcą wpuścić do swojego pokoju. Zasłonięte częściowo okno ułatwia też skupienie na odrabianiu pracy domowej, ale również na kreatywnej zabawie.

Wszystko zależy od dziecka

Tak naprawdę dobór osłony okiennej zależy od temperamentu naszego dziecka. Jeśli jest ono „rozrabiaką”, którego roznosi energia, lepiej nie montujmy w oknach jego pokoju rolet lub żaluzji. Jeśli natomiast mamy w domu spokojnego malucha, który bierze sobie do serca przekazywane mu przez nas ostrzeżenia, możemy zdecydować się właściwie na dowolną osłonę okienną.

I pamiętajmy – bez względu na temperament Malucha, powinniśmy spokojnie pokazać mu dekorację okienną, wyjaśnić do czego służy i jak się z nią obchodzić. Ciekawość dziecka lepiej zaspokoić będąc tuż przy nim, niż pozwolić mu na odkrywanie tajemnic dekoracji okiennych na własną rękę!

Jak dbać o poszczególne osłony okienne?
Salon - roleta, żaluzja czy plisy?