AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Zabudowa kaloryfera

Osłony okienne zakrywające więcej, niż okna!

Polub ten wpis!

Kontynuujemy naszą wędrówkę przez świat dekoracji okiennych, które można wykorzystać na znacznie więcej sposobów, niż tradycyjny. W poprzednim artykule opisaliśmy możliwość ukrycia nieestetycznych wnęk za zdecydowanie estetycznymi roletami materiałowymi. Dzisiaj skupimy się na jeszcze mniej rozpowszechnionym metodom funkcjonalnego ukrycia tego, co niekoniecznie mamy ochotę prezentować w naszych mieszkaniach czy domach.

Shuttersy

Mało popularne w naszym kraju shuttersy można znakomicie wykorzystać jako element szaf i szafek oraz jako osłonę kaloryferów. Tego typu rozwiązania sprawdzają się bardzo dobrze w mieszkaniach, w których właściciele szukają dodatkowej przestrzeni do przechowywania rzeczy, ale nie są przekonani do tradycyjnej zabudowy czy kupowania dużych szaf (które pomieszczą sporo, ale jednocześnie zajmują miejsce i niekoniecznie „wpisują się” w aranżację wnętrza). Zagospodarowanie przestrzeni „na własną rękę”, z wykorzystaniem shuttersów, wymaga co prawda nieco pracy (a także koncepcji tego, co chcemy osiągnąć oraz wcielenia jej w życie), ale wielu przekonało się już, że warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Podobnie zabudowa kaloryferów – wolna przestrzeń pomiędzy poszczególnymi listwami pozwala na cyrkulację powietrza, jednocześnie ukrywając kaloryfer (zwłaszcza, jeśli nie był on wymieniany przez dekady i zamiast zdobić ścianę, po prostu ją szpeci). Minusy? Konieczność regularnego czyszczenia listew zabudowy i zwrócenie uwagi na fakt, że do tak zabudowanych szafek łatwiej przedostaje się kurz.

Pralki i zmywarki do zabudowy ukryte dzięki plisom i roletom

Przeznaczone do zabudowy pralki, zmywarki czy suszarki do ubrań mają to do siebie, że nie zawsze idealnie wpasują się w miejsce swojego przeznaczenia. Dodatkowo wiele sprzętów tego typu wymaga przestrzeni (zwłaszcza na bokach i u góry). I jak to pogodzić z elegancją, podczas gdy „góra” tego rodzaju sprzętu to zwykle mało estetyczna blacha? Pomysłowi dekoratorzy wnętrz znaleźli na to sposób. Wystarczy zamontować osłonę, która ukryje sprzęt AGD, gdy nie jest on wykorzystywany. Można pójść o krok dalej i zamontować np. plisy sięgające od sufitu do podłogi – ukryją one pralkę i przestrzeń nad nią (np. półki z akcesoriami do sprzątania, czyszczenia, proszkami do prania itp.). Tego typu inspiracje bez trudu znaleźć można na portalach specjalizujących się aranżacją wnętrz i przekonać się na własne oczy, że to faktycznie znakomite rozwiązanie!

Możliwości są wszędzie, wystarczy je dostrzec

Chyba  w każdym domu czy mieszkaniu znajdą się miejsca, które chętnie ukrylibyśmy przed własnym wzrokiem. Tylko jak to zrobić? Tradycyjna zasłona wisząca na środku pokoju może sprawiać dziwne wrażenie, ale nowoczesna dekoracja (roleta materiałowa, czy kolorowa plisa z nadrukiem), może okazać się strzałem w dziesiątkę! Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń nowoczesnych dekoracji okiennych (ich pierwotną i podstawową funkcją jest przecież zakrywanie okien), jednak warto podpytać (bezpośrednio producenta takich osłon!) czy istnieje możliwość takiej ich modyfikacji lub alternatywnej metody montażu, która zmieni przeznaczenie rolet, plis bądź żaluzji. Efekt może okazać się wart zachodu 🙂

Plisy a okna tarasowe
Osłony okienne – ciekawostki historyczne