AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Rolety materiałowe

Roleta materiałowa z marketu – wady i zalety

Polub ten wpis!

Rolety materiałowe pozostają jednymi z najpopularniejszych osłon okiennych. Trudno się zatem dziwić, że w marketach budowlanych można znaleźć sporą grupę tych produktów, różniącą się między sobą zarówno kolorem, jak i rozmiarami. Teoretycznie każdy powinien być w stanie dopasować ją do swoich potrzeb. A jak jest w praktyce?

Kupujemy na oko?

O ile nasze okna posiadają standardowe wymiary, zakupiona roleta powinna do nich pasować. Wystarczy zmierzyć okno i wybrać odpowiedni produkt. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zamontowania rolety samodzielnie i dużej pewności, że pokryje ona całą szybę. Ale tutaj w zasadzie zalety się kończą. W przeciwieństwie do rolet wykonywanych na wymiar, te z marketów zwykle nie posiadają kasetki (która chroni roletę przed osadzaniem się kurzu na materiale), nie mają też dopasowanych do szyby „prowadnic”, w które wsuwa się opuszczana roleta. W przypadku produktów z marketów, dół rolety jest po prostu podwinięty i dociążony, dzięki czemu materiał powinien trzymać się w miejscu (przynajmniej w teorii). W praktyce jednak silniejsze podmuchy wiatru przy uchylonym oknie, mogą rozkołysać materiał, a tym samym roleta przestaje spełniać swoją podstawową funkcję. Gdy okno jest zamknięte i żaden przeciąg mu nie grozi, roleta oczywiście zasłania okno równo. To jednak rozwiązanie na okresy chłodu – latem chciałoby się jednak od czasu do czasu przewietrzyć pomieszczenie, a powiewająca płachta materiału nie robi dobrego wrażenia, nie mówiąc już o tym, że zwyczajnie nie chroni przed słońcem.

W przypadku rolet na wymiar, osadzony w  prowadnicach (pomiędzy zewnętrzną częścią okna a szybą) materiał, trzyma się równo – bez względu na to czy okno jest otwarte czy uchylone i bez względu na siłę wiejącego wiatru.

A co z jakością materiału?

Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że rolety materiałowe z marketów, wszystkie co do jednej, wykonane są z materiałów niskiej jakości. Widać to zresztą po rozpiętości cenowej poszczególnych produktów. Im droższa roleta, z tym solidniejszego materiału została wykonana. Tyle tylko, że skoro jesteśmy gotowi zapłacić za roletę sporo, lepszą opcją jest zwrócenie się do firmy, która w podobnej cenie wykona roletę idealnie pasującą do naszego okna. Otrzymamy też dłuższą gwarancję – te z marketów oferują przeciętnie 2 lata gwarancji na swoje produkty, bez względu na ich cenę.

Rozwiązanie „na już”

Przewagą marketów, a właściwie rolet z marketów, jest możliwość zakupienia i zamontowania rolety w ciągu tego samego dnia. Jeśli zatem dysponujemy okrojonym budżetem, a osłona okienna jest nam niezbędna z uwagi na coraz dłuższe i bardziej gorące dni, warto wypróbować produkty z niższej półki cenowej. Ile taka roleta przetrwa? Zależy to od jakości jej wykonania i użytego przy jej produkcji materiału, a także od tego, jak z daną roletą będziemy się obchodzić. Gorszej jakości materiał może okazać się trudny do utrzymania w czystości, zwłaszcza w przypadku pojawienia się na niej plam wymagających „szorowania”. Materiał może też po jakimś czasie wypłowieć lub nie wytrzymać konfrontacji z naszymi czworonożnymi pupilami, jeśli są one częścią rodziny.

Nie zmienia to faktu, że jako osłona, która po prostu ma pomóc nam szybko uporać się z palącym słońcem, warto ją wypróbować. Jeśli po jednym sezonie okaże się, że roleta nie do końca spełniła nasze oczekiwania, będziemy już bogatsi o doświadczenie i chętniej skierujemy nasze kroki bezpośrednio do firmy, która rolety materiałowe produkuje od lat, a w ofercie ma ich więcej, niż przeciętny market.

Może się też oczywiście okazać, że roleta droższa wytrzyma dłużej w naszym oknie i zanim wymienimy ją na nową, zdążymy odłożyć kwotę, która pozwoli przebierać nam w ofertach i znaleźć rozwiązanie idealne, które rzeczywiście posłuży nam przez długie lata.

Rolety dzień-noc - gdzie najlepiej je kupić?