AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Rolety na balkonach

Rolety na… balkonie?

Polub ten wpis!

Osłony okienne montuje się zwykle w oknach oraz drzwiach (tarasowych lub balkonowych). Jednak choćby we Włoszech czy w Hiszpanii (w których słońce w okresie wiosny i lata grzeje niemiłosiernie), bez trudu można dostrzec dekoracje okienne zamontowane na zewnątrz mieszkania, zwłaszcza na balkonach. Ten trend powoli daje się zauważyć także w Polsce. Od kilku lat zmagamy się z wyjątkowo wysokimi temperaturami, do których nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni. Okres od maja do września potrafi przynieść tak gorące dni, że najchętniej spędzalibyśmy je w klimatyzowanych wnętrzach. Jednak zamykanie się na świeże powietrze nie jest rozwiązaniem. Mogą nim być za to

rolety na balkonie

stanowiące pierwszą „barierę” do pokonania przez promienie słoneczne. Zamontowana u szczytu balkonu roleta materiałowa, może być rozwijana według potrzeb i zakrywać cały balkon (aż do jego „barierki”, na której zamontować można mocowania umożliwiające przypięcie rozwiniętej rolety). Dzięki takiemu rozwiązaniu blokujemy promienie słoneczne i możemy pozwolić sobie na swobodne korzystanie z balkonu, a drzwi balkonowe możemy zostawić otwarte, co zwiększy cyrkulację powietrza w mieszkaniu. W wyjątkowo gorące dni, możemy rozwinąć roletę na balkonie i dodatkowo zasłonić okna i drzwi (zamontowanymi na nich dekoracjami okiennymi), co podwaja ochronę naszego mieszkania przed nagrzaniem. Gdy jest zaś chłodniej, możemy cieszyć się świeżym powietrzem, organizując sobie na balkonie strefę wypoczynkową – zsunięta do barierki roleta da nam poczucie prywatności, dzięki czemu chętniej będziemy spędzać czas choćby na leżaku czy zajmując się roślinami doniczkowymi.

Zalety zamontowania rolet na balkonie

Lista jest długa, skupmy się zatem na tym, co najważniejsze:

  • dodatkowa ochrona przed słońcem;
  • ograniczenie nagrzewania się pomieszczenia (prowadzącego na balkon);
  • prywatność, która pozwala na wykorzystanie balkonu jako strefy relaksu;
  • łatwa obsługa rolety;
  • możliwość zdjęcia rolety wraz z końcem upałów i zamontowania jej (samodzielnie) w kolejnym okresie wiosny-lata.

Warto przy okazji wspomnieć, że „instalację” rolety materiałowej powinna przeprowadzić profesjonalna firma. Roleta spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie wykonana na wymiar i poprawnie zainstalowana. Do tego niezbędne są zarówno odpowiednie narzędzia, jak i wiedza oraz doświadczenie. Samodzielne nawiercanie balkonu nad nami może spotkać się nie tylko z trudnościami technicznymi, ale również z uzasadnionymi pretensjami sąsiadów. Specjaliści natomiast wywiercą otwory szybko i tylko w tych miejscach, które są niezbędne do zainstalowania rolety. Pomogą też przygotować elementy do zamocowania rozwiniętej rolety (na barierce balkonu lub na ścianach, na wskazanej przez nas wysokości). Zdejmowanie rolety na jesień możemy bez trudu wykonać sami (pamiętając oczywiście o zachowaniu ostrożności i najlepiej przy asyście innej osoby). Podobnie umocowanie rolety w kolejnym sezonie również możemy wykonać sami (wciąż w asyście osoby, która czuwać będzie nad naszym bezpieczeństwem).

Czy warto?

Roleta na balkonie dodatkowo chroniąca przed słońcem, najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach, które najdotkliwiej odczuwają wysokie temperatury – a zatem w tych z wystawą na wschód i południe. Roleta na balkonie w takich lokalach może być praktycznie cały czas rozwinięta, co zmniejszy nagrzewanie pomieszczenia od wczesnych godzin porannych, aż do wieczora. Prawidłowe jej zamontowanie nie przysporzy nam też problemów, gdy pojawi się silny wiatr (nie zniszczy on ani rolety, ani mocowań). W przypadku burz, gradu czy naprawdę poważnych wichur, które zdarzają się w okresie lata, roletę możemy całkowicie zwinąć, lub zdemontować ją do czasu przejścia burzy.

Biorąc pod uwagę ostatnie lata, które w okresie wiosna-jesień potrafiły „zafundować” nam upały trudne do wytrzymania, warto rozważyć montaż dodatkowej ochrony przed słońcem. Zwłaszcza w tych mieszkaniach, które są szczególnie narażone na kontakt z ostrymi i rozgrzanymi promieniami słonecznymi. Skorzystać z takiej opcji mogą właściciele niewielkich balkonów, ale prawdziwą swobodę odczują Ci, których balkony są na tyle obszerne, że można „wyczarować” na nich dodatkową, prywatną strefę relaksu.

Warto zatem rozważyć montaż rolety na balkonie, przed najbliższym okresem „afrykańskich upałów”. Mieszkańcy innych krajów od lat chwalą sobie takie rozwiązania, zatem możemy skorzystać z ich doświadczeń i zapożyczyć pomysł, który w ich przypadku sprawdza się od dawna!

Zaoszczędź na ogrzewaniu dzięki roletom zewnętrznym
Nietypowe wykorzystanie osłon i dekoracji okiennych