AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Gruba roleta rzymska

Rolety rzymskie – czy mają jakieś wady?

Polub ten wpis!

Jak każda inna dekoracja okienna, tak i roleta rzymska może sprawiać kłopoty. Jednak nieco innego rodzaju niż te, które towarzyszą choćby plisom, roletom materiałowym czy żaluzjom. Co zatem sprawia, że korzystanie z rolet rzymskich może nie być tak wygodne, jak byśmy tego chcieli?

Materiał rolety rzymskiej

to klucz do sukcesu (lub spektakularnej porażki). Jeśli decydujemy się na zakup tej konkretnej osłony, dopytajmy:

  • z jakiego materiału jest wykonana;
  • ile miejsca zajmie po całkowitym zwinięciu do góry;
  • jakie są metody jej czyszczenia (czy np. można prać ją w pralce).

Jeśli roleta wykonana jest z wytrzymałego materiału, który nie ma tendencji do kurczenia się podczas prania, super – w razie kryzysu (konieczności usunięcia plamy, która zdążyła już zaschnąć i mamy problem z jej usunięciem) może wyprać materiał w pralce.  Z kolei tkaniny takie jak len czy bawełna, mogą się kurczyć podczas prania. Nie skreśla to oczywiście tych rolet, które nadal mogą spełniać swoje funkcje, ale ogranicza możliwości ich czyszczenia.

Problemy – te już nam znane i zupełnie nowe

Łańcuszek do sterowania dekoracją okienną może się zerwać bez względu na jej rodzaj. Nie inaczej jest w przypadku rolet rzymskich. Szarpanie łańcuszkiem, częste zwijanie i rozwijanie rolety za pomocą nerwowego ciągnięcia za łańcuszek, prędzej czy później spowoduje jego pęknięcie. Możemy oczywiście wymienić go na nowy, lepiej jednak po prostu obchodzić się z roletą w sposób delikatny. Współczesne dekoracje okienne nie wymagają siły, aby je zwinąć/rozwinąć, szanujmy więc zakupioną dekorację.

Z jakimi jeszcze problemami przyjdzie nam się zmierzyć, jeśli zdecydujemy się na zakup rolety rzymskiej? Cóż, ta dekoracja okienna niewątpliwie cieszy oko – zarówno zwinięta, jak i zasłaniająca całą szybę. Jednak jej charakterystyczne zwijanie, w połączeniu z materiałem z jakiego jest wykonana, może być kłopotliwe. Grubszy materiał zaciemniający, podwinięty do góry, tworzy ładny, ale szeroki pas materiału (rzędu 25 cm – 30 cm). Bywa, że utrudnia to swobodne otwiera i uchylanie okna. Dodatkowo, w przeciwieństwie do rolet dzień noc czy żaluzji, zwinięcie rolety całkowicie pozbawia nas prywatności – dlatego jest to osłona, której raczej nie wykorzystuje się w mieszkaniach znajdujących się na parterze.

Czyszczenie

Jak już wspomnieliśmy, niektóre rolety rzymskie można zdemontować i wyprać w pralce. Wymaga to jednak cierpliwości i precyzji – samodzielne zdjęcie rolety, a następnie zamocowanie jej na nowo, z pewnością nie każdemu przyjdzie z taką samą łatwością. Lepiej jest zatem, jak w przypadku każdej innej osłony okiennej, dbać o roletę rzymską regularnie. Miotełka do kurzu czy wilgotna ściereczka, usuną osad czy świeże plamy i nie pozwolą im „wgryźć się” w materiał.

Rolety rzymskie vs zwierzęta

Generalnie rolety rzymskie są stosunkowo odporne na kontakt z czworonożnymi pupilami. Nie ulegną tak łatwo kocim pazurom, choć oczywiście nie są niezniszczalne. Jeśli nasz zwierzak lubi oglądać świat przez okno, zadbajmy o to, by miał taką możliwość. Unieśmy roletę na tyle, by bez trudu mógł on przez szparę kilkunastu centymetrów lub więcej, podziwiać to, co dzieje się na zewnątrz.

Współczesne osłony okienne a ich pierwowzory
Jak prawidłowo użytkować rolety dzień-noc?