AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Białe żaluzje aluminiowe Łódź_4

Współczesne osłony okienne a ich pierwowzory

Polub ten wpis!

Dostępne współcześnie dekoracje okienne charakteryzują się zarówno estetyką, jak i funkcjonalnością. Niemal z roku na rok pojawiają się nowe pomysły na osłony okienne, ich aranżacje czy techniczne udogodnienia, zwiększające komfort użytkowania.

Dekoracje okienne sprzed lat

bazowały przede wszystkim na firankach, zasłonach i tzw. zazdrostkach (które przesłaniały dolną część okna). W przedwojennych kamieniach można było również dostrzec rolety antywłamaniowe (w niektórych budynkach znajdują się one do dzisiaj). Z jednej strony można było mówić o „nowoczesnym” systemie antywłamaniowym, z drugiej – korzystanie z niego było stosunkowo trudne. Ciężkie rolety stanowiły co prawda zabezpieczenie okien przed intruzami (co miało duże znaczenie zwłaszcza dla mieszkańców kamienic, których lokale znajdowały się na parterze), jednak operowanie nimi wymagało siły. Stopniowe opuszczanie rolet przed dłuższym wyjazdem, wiązało się z koniecznością ostrożnego manewrowania potężnym ciężarem, za pomocą raczej grubego sznura, niż delikatnego łańcuszka (o pilocie wykonującym pracę za nas, można było jedynie marzyć). Podnoszenie ich po powrocie do domu, było jeszcze większym wyzwaniem.

Pierwsze żaluzje aluminiowe, które zaczęły pojawiać się w prl-owskich oknach, budziły zachwyt. Łatwość sterowania, estetyka i powiew nowości – to zalety żaluzji, które pozostały niezmienne do dzisiaj. Z biegiem lat użytkowników żaluzji aluminiowych przybywało, choć wielu z nich nie potrafiło wyrzec się tradycyjnych osłon okiennych. Widok żaluzji zakrytych firanką, nie dziwił chyba nikogo.

Współczesne możliwości dekoracji okiennych

Obecne na rynku osłony okienne dostępne są na wyciągnięcie ręki i zachwycają tak wykonaniem, jak i różnorodnością. Można je bez trudu dopasować do indywidualnych potrzeb użytkowników, wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w oknach o konkretnej wystawie na strony świata, dopasować do aranżacji wnętrza. Są przy tym szeroko dostępne, a ich trwałość (wynikająca z solidnego wykonania – przynajmniej w przypadku producentów i projektantów osłon „na wymiar”) gwarantuje, że wybrana osłona będzie służyć przez lata. Pod warunkiem, że jej użytkownik będzie o nią odpowiednio dbać – co nie jest szczególnym wyzwaniem, wystarczy stosować się do zaleceń producenta i, zasadniczo, obchodzić się z dekoracją w sposób subtelny, bez użycia zbędnej siły.

W najbliższych artykułach przedstawimy najnowsze trendy dekoracji okiennych, a także omówimy współczesne dekoracje, które wyróżniają się wszechstronnością, a także funkcjonalnością. Zachęcamy do regularnego śledzenia wpisów na naszym blogu!

Wygoda i nowoczesność - rolety zewnętrzne
Rolety rzymskie - czy mają jakieś wady?