AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Plisa

Sklepowa plisa a plisa na wymiar

Polub ten wpis!

Plisy to zarówno modne, jak i eleganckie osłony okienne. O tym, czy dana plisa spełnia swoją podstawową rolę (chroni wnętrze przed nasłonecznieniem), stanowi przede wszystkim jakość materiału, z jakiego została wykonana. I choć zawsze staramy się być jak najbardziej obiektywni w stosunku do dekoracji okiennych z hipermarketów czy sklepów online, w przypadku plis obiektywizm będzie nam zachować wyjątkowo trudno.  Oczywiście nie zaprzeczamy, że istnieją sklepy budowlane, w których postawiono na jakość produktów, jednak w większości z nich plisy do samodzielnego montażu można kupić za 30 zł do 40 zł. Tak niska cena oznacza jedno – kłopoty.

Plisa niczym papier

Mniej więcej tymi słowami określił swój zakup jeden z Internautów, który podzielił się swoją opinią na temat taniej plisy. Zakładał, że w sklepie budowlanym popularnej marki, otrzyma towar wysokiej jakości i widząc cenę uznał, że „złapał Pana Boga za nogi”. Niestety po wyjęciu plisy z ochronnej folii zorientował się, że fakturą przypomina ona bardziej bibułę, niż jakikolwiek inny materiał.

Tak wykonane plisy niestety:

  • nie ochronią wnętrza przed nagrzewaniem;
  • nie zaciemnią pomieszczenia;
  • będą niezwykle trudne w utrzymaniu w czystości (jeden niewłaściwy ruch może poskutkować rozerwaniem plisy);
  • będą wymagać bardzo delikatnego użytkowania (z uwagi na wspomniany w punkcie powyżej problem, który dotyczy materiału).

To może chociaż na przymiarkę?

Opisując dekoracje okienne sprzedawane przez popularne hipermarkety wspominamy, że mogą one sprawdzić się u części użytkowników, ewentualnie pozwolą na zorientowanie się czy o tego typu efekt związany z osłoną okienną chodziło Kupującemu. Są to też dobre rozwiązania, gdy mamy „gołe” okna i potrzebujemy rolety materiałowej czy rolety dzień-noc „na wczoraj”. Jednak w przypadku plis sprawa wygląda inaczej. Ponieważ ten rodzaj osłony okiennej powinien oferować możliwość zasłaniania wybranej części okna (czyli rozsuwania jej w górę i w dół), musi być wykonana na wymiar. A przynajmniej – powinna być. Z prostego powodu – jej funkcjonalności. Dobrze dopasowana do konkretnego okna plisa, łatwo będzie zsuwała się w dół i podnosiła w górę, a użytkownik nie będzie musiał martwić się, że jego nieostrożny ruch czy szarpnięcie, spowoduje uszkodzenie plisy.

Kolejna kwestia to efekt zaciemniający. Plisa o fakturze bibuły nie zapewni nawet odrobiny ochrony przed słońcem. I na tym polu również wygrywają firmy, które po prostu zajmują się produkcją i projektowaniem dekoracji okiennych i wykonują je na wymiar. Często – od wielu lat.

Jeśli zatem marzą Państwo o zamontowaniu plis w swoich oknach, lepiej nie kupować ich tanich wersji, ale od razu zdecydować się na zainwestowanie w tę dekorację okienną. Wystarczy konsultacja z producentem rolet, który przyjedzie do Państwa, wymierzy okna, przedstawi wzorniki materiałów i kolorów – nieodpłatnie. Zakupiona u doświadczonego producenta plisa, nie tylko będzie pięknie prezentować się w oknie i chronić przed słońcem, ale posłuży przez wiele sezonów!

Usterki rolet plisowanych
Plisy a okna tarasowe