AleRolety - Łódź
EKOLOGICZNE Z REGULACJĄ NASŁONECZNIENIA ELEGANCKIE

Białe plisy kuchnia

Usterki rolet plisowanych

Polub ten wpis!

Plisy to dekoracja okienna, która jest nie tylko estetyczna, ale też niezwykle funkcjonalna. Sprawdzi się w absolutnie dowolnym oknie – okrągłym, trapezowym, dachowym i rzecz jasna w oknach standardowych. Jej kolejną zaletą jest możliwość zasłaniania wybranego fragmentu szyby – tylko dołu, tylko góry lub wyłącznie środka. Przypomina zwijaną harmonijkę i ponieważ jej przeznaczeniem jest częste rozwijanie i składanie, większość firm produkujących plisy dba o to, by wykonane zostały z materiału, który takie „traktowanie” przetrwa lata.

Plisy a podatność na usterki

Jak każdy produkt codziennego użytku, tak i plisa z czasem może zacząć „szwankować”. Jeśli była zakupiona w niskiej cenie, oszczędzono w czasie jej produkcji na materiale i to on może w pierwszej kolejności sprawiać problemy. Naddarcia czy przetarcia wymagają niestety wymiany plisy na nową.

Jeśli natomiast dysponujemy roletą plisowaną zakupioną w firmie zajmującej się projektowaniem i produkcją dekoracji okiennych, powyższy problem nie powinien nas dotyczyć (chyba, że plisą zainteresuje się kilkulatek lub kot/pies). Natomiast możemy zauważyć odkształcanie się materiału. Dobra wiadomość jest taka, że tego rodzaju usterkę możemy naprawić sami. Wystarczy rozwinąć plisę na całą jej długość, a następnie – powoli i ciasno ją zwinąć (najlepiej ręcznie).  Mocno ściśniętą plisę należy pozostawić na kilkanaście godzin, po upłynięciu których, materiał powinien odzyskać swój pierwotny kształt. Jeśli ten sposób nie zadziała, należy skontaktować się z producentem, który poinformuje nas czy możemy wykonać inny rodzaj naprawy, polegający na namoczeniu plisy w wodzie, a następnie zamontowaniu jej na powrót w oknie i ściśnięciu (tak, jak w przypadku pierwszej metody naprawczej). Jeśli producent potwierdzi, że materiał może być wystawiony na działanie wody, wówczas możemy przywrócić plisę do wyjściowego kształtu. Jeśli nie – wezwijmy na pomoc eksperta.

Zerwany sznurek

to jedna z najczęstszych usterek dekoracji okiennych. Nie inaczej jest w przypadku plis. Materiał jest przetkany linką po obu stronach rolety plisowanej. Jeśli się zerwie, plisa zacznie samoczynnie opadać w dół. Możemy spróbować wymiany linki na własną rękę, jeśli jednak obawiamy się, że zamiast naprawić, zniszczymy plisę, skontaktujmy się z jej producentem.

Czyszczenie plis

Jak zawsze, warto dbać o ich pielęgnację regularnie. Przecieranie wilgotną szmatką usuwa kurz i inne świeże zabrudzenia. Jeśli materiał na to pozwala, możemy poddać plisę kąpieli.  Jednak w żadnym wypadku nie należy stosować silnej chemii, która odbarwi materiał, ani szorować osłony – ryzykujemy jej przedarcie.

Pamiętajmy – dbanie o roletę plisowaną i użytkowanie jej zgodnie z zaleceniami producenta, pozwoli nam cieszyć się tą osłoną przez długie lata. Ignorowanie zaleceń natomiast doprowadzi nas do sytuacji, w której plisę szybko wyeksploatujemy.

Nowoczesne plisy
Sklepowa plisa a plisa na wymiar